Andromeda Galaksisi hakkında ufkunuzu açacak 20 ilginç bilgi

Andromeda!! İçinde bulunduğumuz Samanyolu Galaksisi’ne en yakın galaksi. Bu komşu galaksimiz bizden oldukça uzakta olmasına rağmen hakkında hatırı sayılır bir bilgiye sahibiz. Bir zamanlar bir bulutsu olduğu düşünülen, ancak daha sonra, teknoloji geliştikçe, bilim adamları tarafından bir galaksi olduğunu keşfedilen Andromeda ile ilgili her geçen gün yeni bilgiler öğreniyoruz.

Andromeda Galaksisi

Andromeda Galaksisi, ayrıca Messier 31, M31 olarak da adlandırılır, Mitolojik bir kavram olan Andromeda’nın Türkçedeki karşılığı zincire vurulmuş kız anlamına da gelmektedir. Andromeda Takımyıldızı’nda bulunan bir sarmal galaksidir. Spitzer Uzay Teleskobundan elde edilen verilere göre bir trilyon yıldıza ev sahipliği yapmaktadır.

2006 ölçümlerine göre Samanyolu, Andromeda’nın kütlesinin ancak yaklaşık olarak 80%’ine sahiptir. Andromeda’nın bir diğer özelliği ise çıplak göz ile Dünya’dan görülebilen en uzak gök cismi olmasıdır. Ayrıca Samanyolu’na en yakın büyük galaksidir.

Andromeda ile Samanyolu Galaksisi ile arasındaki uzaklık yaklaşık olarak 2,2 milyon ışık yılıdır. Andromeda bize en yakın galaksilerden birisidir. Fakat bu yakınlık size çok yakın gelmesin. Eğer ışık hızında seyehat ediyor olabilseydik oraya ulaşmak 2,5 milyon yıl sürecekti. Kısacası, Andromeda galaksisini yakından görmek için en iyi şansınız bir uzay aracı değil, teleskop kullanmaktır. Bununla birlikte, Anromeda galaksisini hem çıplak gözle hem de herhangi bir dürbünle görebilirsiniz.

Andromeda ve Samanyolu, iki galaksinin yapısını sonsuza dek değiştirecek olan bir çarpışma rotasında ilerlemektedir. Bu iki galaksi, saniyede yaklaşık 112 kilometre hızla birbirine doğru yaklaşmaktadır. Astronomlar Andromeda’nın Samanyolu ile 4,5 milyar yıl içinde çarpışacağını tahmin ediyor. Tam olarak birleşmeleri ise 6 milyar yıl sonra sonuçlanacak.

Fakat Dünyamızın sonu bu şekilde gelmeyecek. O zamana kadar Güneş tüm karasal gezegenleri yutmuş olacak.

(Video: Andromeda ve Samanyolu galaksilerinin çarpışma simulasyonu)

Andromeda Galaksisi, ilk defa M.S. 964 yılında İranlı astronom Abdurrahman el-Sufi tarafından çıplak gözle gözlenmiştir. 1612 yılında Simon Marius, Andromeda’nın ilk çizimini yayınladığında, Charles Messier (1764) Al-Sûfî’nin bu çalışmasından habersiz olarak bunun yeni bir bulutsu olduğunu söylemiştir. Bunun üzerine Andromeda bulutsusu Messier Kataloğuna “M31” olarak kaydedilmiştir.

Andromeda Galaksisi ile ilgili ilk modern araştırmalar 100 yıl kadar önce fotoğraf tekniğinin ve dolayısıyla daha sönük kaynakları inceleme ve kaydetme olanaklarının gelişmesi ile başlamıştır. Isaac Roberts, Andromeda’nın spiral yapısını gösteren ilk fotoğraflarını 50 cm’lik teleskopu ile çekmiştir. Aralarında Edwin P. Hubble’ın da bulunduğu birkaç araştırmacı, Samanyolu’nun ötesinde yıldız sistemlerinin olabileceği fikrini ileri sürmüşlerdir.

Hubble’ın Andromeda galaksisi ile ilgili bulguları ilk defa 1929 yılında “Yıldız Sistemine Benzer Sarmal Galaksi” başlıklı makalesinde yayınlamıştır.

1940’lı yıllarda Alman astronomlardan Baade, Mount Wilson’da bulunan 250 cm’lik teleskop ile Andromeda Galaksisi’ni gözlemledi. Baade fotoğraflarında kırmızı filtre kullanarak ve uzun poz süresi vererek Andromeda Galaksisi’nin resimlerini elde etmiştir. Baade’nin ikinci buluşu 1952 yılında Andromeda Galaksisi’nde bulunan Sefe değişen yıldızlarını incelemesi ile gerçekleşmiştir.

Andromeda ile ilgili ilginç bilgiler

 • Andromeda çıplak gözle görebileceğiniz en uzak nesnedir. Görebilmek için ışık kirliliğinin olmadığı, çok karanlık bir noktaya ihtiyacınız var.
 • Kuzey Yarımküre enlemlerinde, ağustos-şubat ayları arasında en iyi şekilde görülebilmektedir. Güney Yarımküre’de ise ekim-aralık ayları arasında daha az parlak olarak görülebilmektedir.
 • Andromeda Samanyolu’na 2,5 milyon ışık yılı uzaklıktadır. Dünya’dan ise 2.4 x 10¹⁹  kilometre uzaklıktadır.
 • Bize en yakın sarmal galaksi olduğundan, gökbilimciler galaksilerin kökenini ve evrimini anlamak için Andromeda Galaksisi’ni kullanır.
 • Andromeda ilk kez Fransız astronom Charles Messier tarafından keşfedilmiştir. Messier Andromeda’yı, Halley Kuyruklu Yıldızını aramaya başladıktan sonra tesadüf eseri keşfetmiştir.
 • Andromeda ayrıca Fransız gökbilimcinin isminden esinlenilerek Messier 31 veya kısaca M31 olarak da adlandırılır.
 • Andromeda, Samanyolu’na saniyede yaklaşık 100 – 140 kilometre hızla yaklaşmaktadır.
 • Andromeda ile Samanyolu yaklaşık 4,5 milyar yıl sonra çarpışacak ve bu çarpışmanın sonucuyla dev bir eliptik galaksi ortaya çıkacaktır.
 • Andromeda, Yerel Grup’taki en büyük galaksi iken, en büyük kütle bütünü olmayabilir. Yerel Grup’ta toplam 54 ayrı galaksi bulunmaktadır. Samanyolu Galaksisi’nin daha karanlık bir madde içerdiği ve bunun Andromeda’dan çok daha büyük kütleli olabileceği düşünülmektedir.
 • Andromeda çok kalabalık bir çift çekirdeğe sahiptir. Sadece tam kalbinde değil, göbeğinde saklanmış en az bir tane süper kütleli kara deliği vardır.
 • Andromeda’nın en az iki sarmal kolu ve ayrıca küçük galaksi M32’den gelen bir toz halkası vardır.
 • Andromeda Galaksisi’nin sarmal kolları, iki yardımcı galaksi, M32 ve M110’un kütle çekimi etkileşimleriyle bozulmaktadır.
 • Andromeda Gökadası’nın içinde ve çevresinde en az 450 küresel küme vardır. Bazıları şimdiye kadar görülen en yoğun nüfuslu küreseller arasındadır.
 • Bilim adamları galakside 1 trilyon yıldız olduğunu tahmin ediyorlar. Samanyolu’ndaki yıldız sayısının iki katından fazla.
 • Andromeda’nın toplam kütlesi 400 milyar güneşin kütlesine eşdeğer kütlededir.
 • Çapının 260.000 ışık yılı olduğu tahmin edilmektedir.
 • 5…9 milyar yıl önce 2 galaksinin çarpışması sonucu oluştuğu düşünülmektedir.
 • Bu galaksi, Andromeda takımyıldızı bölgesinde belirir ve bu nedenle Andromeda galaksisi olarak adlandırılır. Andromeda efsanevi Yunan prensesinin adıdır.
 • Andromeda’nın merkezindeki süper büyük kara delik dışında, bu galaksinin içinde 26 kara delik daha vardır.
 • Galaksiyi incecik bir bulut gibi yörüngeye çeviren dev yıldız akımı, Andromeda’nın milyarlarca yıl önce söküp attığı eski bir dost galaksinin kalıntılarıdır. Hubble Uzay Teleskobu, Andromeda çevresindeki devasa halka şeklinde incecik bulutların gerçekte yırtık galaksiden kalan yıldızlar olduğunu keşfetmiştir.

Kaynaklar:

Kaynak-1

Kaynak-2

Kaynak-3

Kaynak-4

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eight + four =