Gezegen Büyüklükleri

Yazımızda gezegen büyüklüklerinden bahsedeceğiz ve Dünya ile kıyaslamaya çalışacağız.

Gezegenler ile ilgileniyorsanız, şanslısınız ki kendi Güneş Sistemimizden çok fazla seçeneğiniz var ve Satürn’ün halkalı güzelliğinden, Jüpiter’in devasa kütlesine, her biri benzersiz özelliklere sahip. 

Güneş Sistemindeki gezegenler büyüklük bakımından farklılık gösterirler. İnsanlar Dünya’yı büyük bir gezegen olarak görürken, gerçekte Güneş Sistemimizin biraz dışında kalan ve gizlenen devasa gaz devleri ile kıyaslandığından bir cüce kalır.

Gezegenlerin Büyüklükleri

Aşağıda gezegenin ortalama çap ve yarıçaplarını en büyüğünden en küçüğüne sıralanmış bir listesini bulabilirsiniz.

Jüpiter

Güneş Sistemindeki en büyük gezegeni Jüpiter’dir. Ortalama yarıçapı 69.911 km’dir ve Dünya yarıçapının yaklaşık 11 katıdır. Bu, Jüpiter’in  en küçük gezegen olan Merkür’den 28,5 kat daha büyük olduğu anlamına gelir.

Satürn

54364 km’lik kutup yarıçapı ve 60268 km’lik ekvator yarıçapı olan Satürn, ortalama yarıçapı 58232 km’dir ve Dünya yarıçapının 9.13 katıdır.

Uranüs

Uranüs’ün çapı 51.184 km’dir ve Dünya yarıçapının 4 katıdır. Ayrıca en küçük gezegen Merkür yarıçapının yaklaşık 10 katıdır.

Neptün

Uranüs’e yakın boyutlarda olan Neptün’ün ortalama yarıçapı 24.622 ± 19 km’dir ve Dünya yarıçapının 3,9 katıdır.

Dünya

Dünya, Güneş Sistemindeki gezegenlerin beşinci büyüğüdür. Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün gibi dört gaz devinden daha küçük ama diğer üç kayalık gezegen olan Merkür, Mars ve Venüs’ten daha büyüktür. Dünya’nın ekvatorunda yaklaşık 6378,1 km, kutup bölgelerinde ise 6356,8 km yarıçapı vardır. Ortalama yarıçapı da 6371 km’dir.

Venüs

Dünya’nın kardeş gezegeni olarak da geçen Venüs, ortalama yarıçapı 6052 km’dir ve Dünya yarıçapının 0.95 katıdır.

Mars

Kızıl gezegen Mars, Ekvatorunda yaklaşık 3.396 km, kutup bölgelerinde ise 3.376 km yarıçapı vardır. Ayrıca ortalama yarıçapı 3.390 ve Dünya yarıçapının 0,53 katıdır.

Merkür

Güneş Sistemindeki en küçük gezegen olan Merkür’ün ortalama yarıçapı 2440 km’dir ve Dünya yarıçapının 0.38 katıdır.

Şimdi bir cüce gezegen olarak bilinen Plüton ise,2.400 km çapındadır . Bu, Plüton’un  Jüpiter’den 59 kat daha küçük çapta olduğu anlamına gelir.

İlginizi çekebilir:

Gezegen nedir

Dünya Gezegeni

Gezegenler ve uyduları

Gezegenlerin Dünya’ya uzaklıkları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

18 − ten =