Gezegen renkleri

Güneş sistemimizdeki gezegenlerin renklerini hiç merak ettiniz mi? Bu müthiş yapılar bazı sebeplerden dolayı farklı renklerde gözükmektedir. Basitçe söylemek gerekirse, Güneş Sistemimizdeki her gezegenin rengi, büyük ölçüde bileşimine bağlıdır. Eğer karasal bir gezegen ise o zaman görünüşü gri renkte olacaktır yada oksitlenmiş minerallerin görünümünü alacaktır. Aynı zamanda gezegen renklerinde, gezegenin atmosferleri büyük bir rol oynar. Güneş ışığını nasıl yansıttıklarını ve emdiklerini, dışarıdaki bir gözlemciye hangi renkleri yansıtacaklarını belirler.

Atmosferin varlığı ayrıca gezegenin yüzeyinde bitki örtüsü yada su olup olmadığını da belirleyebilir. Bununla birlikte, gaz ya da buz devlerinden bahsediyorsak, gezegenin rengi hangi gazların onu oluşturduğuna, ışık emilimine ve hangilerinin yüzeye daha yakın olduğuna bağlı olacaktır.

İşte Güneş Sistemindeki gezegenlerimizin renkleri.

Merkür

Merkür Gezegeni Hangi Renktir?” sorusunun cevabı: Gri

Merkür iyi görüntüler elde etmek için oldukça zor bir gezegendir. Çünkü Güneş’e çok yakındır. Bu yüzden dünyadaki aletlerle fotoğraflarını çekmek ve bu fotoğraflar üzerinden rengi hakkında bir şey söylemek imkansızdır.

Merkür gezegeni

Bu gezegene ait iyi fotoğraflar Mariner 10 ve MESSENGER sondaları tarafından çekilmiştir. Merkür’ün yüzeyin Ay yüzeyine çok benzemektedir. Kraterler ile kaplıdır. Karasal bir gezegen olan Merkür, çoğunlukla metalik bir çekirdek, kayalık bir manto ve kabuk arasında farklılaşan demir, nikel ve silikat kayalarından oluşur.

Merkür ayrıca hidrojen, helyum, oksijen, sodyum, kalsiyum, potasyum ve bazı diğer elementlerden oluşan son derece ince bir atmosfere sahiptir. Ancak bu atmosfer son derece hassas ve incedir. Dolayısıyla Merkür’e baktığımızda yüzeyini net olarak görüyoruz. Ve gördüğümüz şey koyu gri, kayalık bir gezegendir.

Venüs

Venüs Gezegeni Hangi Renktir?” sorusunun cevabı: Soluk sarı

Venüs’ün rengi, gözlemcinin konumuna çok bağlıdır. Venüs karasal bir gezegen olmasına rağmen, oldukça yoğun bir atmosfere(karbondioksit, azot ve kükürt dioksit) sahiptir. Bunun anlamı Venüs’e bakıldığında yüzey özelliklerinden çok yoğun sülfürik asit bulutlarını görülmektedir. Bu  bulutun mavi ışığı soğurmasından dolayı gezegen sarımsı bir görünüme sahip olur.

Venüs gezegeni

Bitki örtüsü veya doğal su kütleleri olmayan bir karasal gezegen olarak, Venüs’ün yüzeyi çok sağlam ve kayalık görünüyor. Venüs yüzeyinin ilk görüntüleri Sovyet dönemi Venera probları tarafından sağlandı , ancak Venüs’ün atmosferi mavi ışığı filtrelediğinden gerçek rengin ayırt edilmesi zordu.

Bununla birlikte, yüzeysel bileşim (magmatik bazalt bakımından zengin olduğu biliniyor) muhtemelen grimsi bir renktedir. Bu bakımdan, Venüs’ün yüzeyi Merkür ve Dünya’nın uydusu Ay’a çok benzemektedir.

Dünya

Dünya Gezegeni Hangi Renktir?” sorusunun cevabı: Yeşil (Bitkiler), Kahverengi (kayalar) Beyaz (Buzullar, bulutlar) Mavi (Okyanuslar, Atmosfer)

Dünya gezegeni

Dünya’nın rengi, onlarca yıllık hava ve mekan temelli fotoğrafçılık sayesinde yakından tanıdığımız ve bildiğimiz bir renk. Kalın bir azot-oksijen atmosferine sahip karasal bir gezegen olan Dünya’nın görünümü gezegenimizin atmosferinin ve okyanuslarımızın ışık saçma etkisine, bu da mavi ışığın dalga boyunun kısa olması nedeniyle diğer renklerden daha fazla saçılmasına neden oluyor. Diğer yüzey şekilleri de gezegenimize renk katan etmenlerden.(Bitkiler, kayalar, bulutlar vb)

Mars

Mars Gezegeni Hangi Renktir?” sorusunun cevabı: Kırmızımsı kahverengi (kırmızı ile kahverengi arasında)

Mars gezegeni

İnce atmosferi ve Dünya’ya yakınlığı sayesinde, insanlar uzunca bir süredir onu net bir şekilde görebiliyorlar. Son yıllardaki uzay yolculuğu ve keşif gelişmeleri sayesinde, gezegen hakkındaki bilgimiz inanılmaz artmış durumda. Bu keşiflerden Mars’ın Dünya’ya birçok yönden benzer olduğunu öğrendik.

Mars’ın çoğunluğu yüzeyinde demir oksit bulunması nedeniyle kırmızımsı kahverengidir. Bu renk, atmosferin oldukça ince yapısı nedeniyle de oldukça açık. Bununla birlikte, ara sıra bulut da yörüngeden görülebilir.

Jüpiter

Jüpiter Gezegeni Hangi Renktir?” sorusunun cevabı: Turuncu ve beyaz renkli bantlar.

Jüpiter gezegeni

Jüpiter, turuncu ve kahverengi renklerden ve beyaz bantlardan oluşan görünümüyle ünlüdür. Bu, bileşimi ve gezegenin hava düzenlerinden kaynaklanmaktadır. Bir gaz devi olarak, Jüpiter’in dış katmanı, dönen hidrojen, helyum ve müthiş hızlarda hareket eden diğer bazı elementlerden oluşmaktadır.

Jüpiter’in en ayrıntılı görüntüsü, NASA’nın Cassini-Huygens uzay aracındaki dar açılı kamera ile çekilen görüntülerden oluşturuldu. Bu görüntüler 29 Aralık 2000’de, dev gezegene yaklaşık 10 milyon kilometre mesafedeki en yakın yaklaşımı sırasında çekildi.

Satürn

Satürn Gezegeni Hangi Renktir?” sorusunun cevabı: Soluk altın rengi

Satürn gezegeni

Jüpiter’e çok benzer şekilde, Satürn kompozisyonunun kendine özgü doğası gereği bantlı bir görünüme sahiptir. Bununla birlikte, Satürn’ün düşük yoğunluğu nedeniyle bantları çok daha sönüktür. Jüpiter gibi, Satürn de ağırlıklı olarak kayalık bir çekirdeği çevreleyen iz miktarlarında uçucu madde (amonyak gibi) ile hidrojen ve helyum gazından oluşur.

Hidrojen gazının varlığı koyu kırmızı bulutlarla sonuçlanır. Ancak, bunlar atmosferin dış kenarına daha yakın olan ve tüm gezegeni kaplayan amonyak bulutları tarafından gizlenir. Bu amonyağın Güneş’in ultraviyole radyasyonuna maruz kalması beyaz görünmesine neden olur. Daha derin kırmızı bulutlarla birlikte bu, gezegenin soluk altın renginde olmasına yol açar.

Bugüne kadar çekilmiş en net görüntüler, Cassini-Huygens uzay aracı tarafından 2004 ve 2013 yılları arasında çekildi .

Uranüs

Uranüs Gezegeni Hangi Renktir?” sorusunun cevabı: Soluk mavi

Uranüs gezegeni

Bir gaz ve  buz devi olan Uranüs , büyük oranda moleküler hidrojen ve helyum ile birlikte, amonyak, su, hidrojen sülfit ve eser miktarda hidrokarbonlardan oluşur. Metan varlığı, Uranüs’e renginin soluk mavi oluşmasının sebebidir.

Bugüne kadar, Uranüs’e ait sahip olduğumuz tek detaylı fotoğrafları, Voyager 2 uzay sondası tarafından çekildi.

Neptün

Neptün Gezegeni Hangi Renktir?” sorusunun cevabı: Soluk mavi

Neptün gezegeni

Neptün , benzer bileşimlerinden dolayı Uranüs’e benzer. Çoğunlukla hidrojen ve helyum gazından oluşan bu gaz ve buz devi gezegenin yüksek metan ve amonyak oranı Neptün’ün koyu mavi rengine neden olur

Uranüs’ün nispeten özelliksiz görünümüyle karşılaştırıldığında, Neptün’ün atmosferi aktif ve gözle görülür hava koşullarına sahiptir. Bunların en ünlüsü, Jüpiter’in Büyük Kırmızı Nokta’sına benzeyen antik bir siklonik fırtına olan Büyük Karanlık Noktadır. Neptün’deki diğer karanlık noktalar gibi, bu bölge de çevresine kıyasla daha koyu bir mavi tonludur.

Uranüs gibi, Neptün de Voyager 2 uzay aracı tarafından fotoğraflandı.

 

 

Kaynaklar:

Kaynak-1

Kaynak-2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one × four =