Gezegenlerin Sıcaklıkları

Güneş Sistemimizdeki Gezegenlerin Ortalama Yüzey Sıcaklığı

Henüz tüm evreni bilemesek de Dünya’nın Güneş Sistemimizdeki yaşamı destekleyen tek gezegen olduğu bir sır değil. Dünya dışındaki tüm gezegenler nefes alabilen bir atmosfere sahip değildir ve birçoğu hayatı sürdürebilmek için çok sıcak veya çok soğuktur. Bir yıldızın yörüngesindeki hemen hemen her gezegen yıldızlarına olan konumlarına göre sıcaklık farklılıkları gösterir. Güneşlerine çok yakın olan gezegenler erimiş ve zehirlidir, çok uzaktakiler buzlu ve donmuş haldedir.

Ancak yine de Güneşimize göre konum dışındaki kuvvetler yüzey sıcaklıklarını etkileyebilir. Örneğin, bazı gezegenler gelgitsel olarak kilitlenmiştir, bu da onların bir tarafının sürekli olarak Güneş’e dönük olduğu anlamına gelir. Bazıları iç jeolojik kuvvetler sebebiyle ısınır ve Güneş ışınlarına maruz kalmaya bağlı olmayan bir miktarda sıcaklık elde eder. Peki Güneş Sistemimizdeki gezegenler ne kadar sıcak ve soğuk? Güneş Sistemimizdeki Gezegen sıcaklıkları nelerdir? Gelin hep beraber inceleyelim…

Merkür

Sekiz gezegenimizden biri olan Merkür, Güneş’e en yakın olanıdır. Bu nedenle Güneş Sistemimizdeki en yüksek sıcaklıkları tecrübe etmesi beklenir. Bununla birlikte, Merkür aynı zamanda bir atmosfere sahip olmadığı ve diğer gezegenlere kıyasla çok yavaş döndüğü için, yüzey sıcaklığı oldukça değişkendir.

Merkür’ün Güneş’e ışınlarına maruz kalan yüzeyin sıcaklıkları 465 °C’ye kadar çıkabilmektedir. Diğer taraftan karanlıkta kalan yüzeyin sıcaklıkları -184 °C’ye kadar düşmektedir. Bu veriler neticesinde şu söylenebilir, Merkür aşırı sıcak ve aşırı soğuk arasında değişir ve Güneş Sistemimizdeki en sıcak gezegen değildir.

Venüs

Güneş’e en yakın ikinci gezegen olan Venüs ortalama en yüksek yüzey sıcaklıklarına sahiptir ve en sıcak gezegen olma onuruna sahiptir. Sıcaklıklar düzenli aralıklarla 460 °C’ye kadar çıkabilmektedir.

Bunun bir kısmı Venüs’ün Güneş’e yakınlığından kaynaklanır, diğer bir kısımda yoğun karbondioksit ve kükürt dioksit bulutlarından oluşan kalın atmosferine bağlıdır. Bu gazlar, güçlü bir sera etkisi yaratır.

Dünya

Dünya, Güneş’ten uzaklık bakımından üçüncü gezegendir ve şu ana kadar bildiğimiz tek yaşamı destekleyen gezegendir. Buradaki ortalama yüzey sıcaklığı yaklaşık 14 ° C’dir, ancak birkaç faktöre bağlı olarak değişir. Birincisi, dünyamızın ekseni yana yatmakta, bu da bir yarımkürenin yılın belirli zamanlarında Güneş’e doğru eğik olduğu, diğer kısmının Güneşten uzaklaştığı anlamına gelmektedir.

Bu sadece mevsimsel değişikliklere neden olmakla kalmaz, aynı zamanda ekvatora yakın konumların daha sıcak olmasını sağlarken kutuplardaki kısmın daha soğuk olmasına sebep olur. Bu yüzden Dünya’da şimdiye kadar kaydedilen en yüksek sıcaklığın neden İran çöllerinde (70.7 ° C), en düşük sıcakalıkların Antarktika’da (-89.2 ° C) kaydedilmesi şaşırtıcı değildir.

Mars

Mars’ın ortalama yüzey sıcaklığı -55 ° C’dir, ancak Kızıl Gezegende öğleden sonra ekvatorda 20 °C, kutuplarda -153 °C’ye kadar değişen sıcaklıklar yaşamaktadır. Yine de ortalama olarak, Dünya’dan çok daha soğuktur.

Ek olarak, Mars’ın Güneş etrafındaki eksantrik yörüngesi nedeniyle yüzey sıcaklığı 20 °C’ye kadar değişebilir (bu, Güneş’in etrafındaki bazı noktalarda diğerlerine göre daha yakın olduğu anlamına gelir).

Jüpiter

Jüpiter bir gaz devi olduğundan, katı bir yüzeyi yoktur, bu yüzden yüzey sıcaklığı yoktur. Ancak Jüpiter’in bulutlarının tepesinden alınan ölçümler yaklaşık -145 °C’lik bir sıcaklığı gösterir. Merkeze yaklaştıkça, atmosferik basınç nedeniyle gezegenin sıcaklığı artar.

Atmosferik basıncın Dünya’dakinin on katı olduğu noktada, sıcaklık 21 °C’ye ulaşır.

Satürn

Güneş’ten olan uzaklığı nedeniyle Satürn, ortalama -178 °C sıcaklıkta soğuk gaz devi bir gezegendir. Ancak Satürn’ün eğiminden dolayı, güney ve kuzey yarım küreler farklı şekilde ısınmakta ve mevsimsel sıcaklık değişimlerine neden olmaktadır. Gezegenin çekirdeğinde, sıcaklıkların 11.700 ° C’ye kadar yükseldiği düşünülmektedir.

Uranüs

Uranüs Güneş Sistemimizdeki en soğuk gezegendir ve en düşük -224 °C sıcaklık kaydedilmiştir. Güneş’ten olan mesafesine rağmen, soğuk doğasına en büyük katkıda bulunan faktör, çekirdeğidir.

Güneş Sistemimizdeki diğer gaz devleri gibi, Uranüs’ün çekirdeği Güneş’ten emilenden çok daha fazla ısı yayar. Bununla birlikte, yaklaşık 4,737 °C’lik bir çekirdek sıcaklığa sahip olan Uranüs’ün iç kısmı, Jüpiter’in ürettiği ısının sadece beşte birini ve Satürn’ün yarısından azına sahiptir.

Neptün

Neptün’ün üst atmosferinde -218 °C’ye dayanan sıcaklıklarla, gezegen Güneş Sistemimizin en soğuklarından biridir. Ve tüm gaz devleri gibi, Neptün de yaklaşık 7.000 °C olan daha sıcak bir çekirdeğe sahiptir.

Görüldüğü gibi Güneş Sistemimizdeki Gezegenler belirli faktörlerden dolayı farklı sıcaklıklara sahiptir. Ayrıca Gezegen sıcaklıklarını aşağıdaki görselde de toplu olarak görebilirsiniz.

Kaynak: NASA/Lunar and Planetary Institute

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

16 − 11 =