Teleskop nedir? Teleskop çeşitleri ve özellikleri

Yakınınızdaki cisimleri çıplak gözle daha uzaktaki cisimleri ise dürbünle inceleyebilirsiniz. Çok çok küçük cisimleri ise mikroskop yardımıyla büyütebilirsiniz. Ancak yeryüzünden binlerce kilometre uzaklıktaki gök cisimlerini incelemek isterseniz ne kullanmalısınız? İşte bu noktada bir teleskoba ihtiyacınız var. Bu yazımızda teleskop nedir sorusunu tam anlamıyla yanıtlayıp, teleskop çeşitleri ve özelliklerini inceleyeceğiz. Teleskop ile ilgili bilgiler paylaşacağız.

Devam

Rasathane nedir? Rasathaneler hakkında 20 ilginç bilgi

İnsanoğlu tarih boyunca gökyüzüne gözlerini dikip yukarıdaki cisimleri incelemiş ve keşfetmeye çalışmıştır. Kimileri daha başarılı olmuş ve yüksek doğrulukta tahminlerde bulunarak isimlerini bilim tarihine kazımışlardır. Astronomların bazıları gözlemlerini bireysel olarak yapmışlar bazıları ise bunu bir işe çevirmiş ve gözlem yapabilmek için özel yerler tesis etmişlerdir. Bu sayfamızda “rasathane”leri yani diğer ismiyle gözlemevlerini inceleyeceğiz.

Devam

Yıldız nedir? Yıldızlar nasıl oluşur ?

Gece gökyüzüne baktığımızda en çok onları görüyoruz değil mi? Yıldızlar… Yüzlercesi. Binlercesi. Fakat gece gökyüzünde göremeseniz de orada milyonlarca hatta trilyonlarca  var. Peki yıldızlar gece gökyüzünü güzelleştirmekten başka ne işe yarıyorlar. Yıldız tam olarak nedir? Bir yıldız nasıl oluşur ve nasıl son bulur? Yıldızların özellikleri nelerdir. Bunları merak ediyorsanız, soruların cevabını yazının devamında bulacaksınız.

Devam