Astronom nedir? Astronom kime denir?

Astronom nedir?

Astronom diğer bir ismiyle gökbilimci, evreni ve içindeki nesneleri inceleyen bilim insanıdır. Evrenin gizemlerle doludur ve çok disiplinli bir araştırma süreçlerinden sonra bu bilinmezlikler aydınlatılabilir. Astronomlar genellikle galaksilere, yıldızlara, gezegenlere, yıldız oluşturan bölgelere, Güneş’e, yaşam arayışına veya bir bütün olarak evrenin kökeni ve evrimi üzerine odaklanan uzmanlardır.

Birçok gökbilimci aynı zamanda üniversitelerde veya kolejlerde profesördür ve araştırma yapmanın yanı sıra öğretmenlik yapmak için zaman harcarlar. Diğer gök bilimciler ise uzay görevlerini planlamaya ve desteklemeye yardımcı olurlar.

Astronomi bilimdeki en eski dallardan biridir ve astronomi ile uğraşan astronomlar adeta zaman gezginleridir. Evrenin doğduğu zamana doğru geriye bakarlar. Dünya üzerinde, yeni doğan yıldızlardan, gezegensel sistemlerden ve galaksilerden gelen ışığı gözlemlerler.

Astronomlar maddenin davranışını anlamaya çalışırlar. Yalnızca uzayda var olan ve Dünya’da bulunamayan koşulları araştırırlar ve bu süreçlerde yer alan parçacıkları keşfederler. Bunun için astronomlar hem teorik hem de pratik araştırmalar yürütürler. Teoriler yaratırlar ve birbirini tamamlayan deneyler ve gözlemler yaparlar.

Araştırmacılar, karmaşık sistemlerin davranışını simüle edip görselleştirmek ve farklı parametreleri analiz ederek fiziksel süreçleri incelemek için teorik denklemlere dayalı matematiksel modeller olan hesaplama modelleri oluştururlar. Örneğin, Mars atmosferini veya bir dış gezegen ile ana yıldızı arasındaki etkileşimini simüle edebilirler.

Astronom gözlem
Astronom gözlemi

Hangi araçları kullanırlar?

Astronomlar günümüzde tabii ki tüm günlerini teleskop karşısında geçirmiyorlar. Bunun yerine, bir dizi görüntü veya grafik olabilecek büyük miktarda veriyi toplamak için güçlü süper bilgisayarlar ve birinci sınıf dijital kameralar gibi yüksek teknoloji ekipmanları kullanırlar. Veri setlerini analiz ederler ve fiziksel süreçlerin yorumlanması için bir teori veya model bulurlar.

Astronom tipleri nelerdir?

Gezegensel astronomlar

Gezegenlerin yaşam döngülerine ve diğer yıldızların yakınındaki yeni gezegenlerin keşfedilmesine odaklanır.

Yıldız astronomları

Yıldızların yaşam döngülerini ve kara delikler, bulutsu, beyaz cüceler, süpernovalar ve pulsarlar gibi yıldız olaylarını incelerler.

Güneş astronomları

Güneşin atmosferlerini, manyetik alanlarını ve fırtınalarını ve fiziksel özelliklerini incelerler.

Galaktik astronomlar

İçinde yaşadığımız galaksi olan Samanyolu galaksisini incelerler.

Kozmologlar

Tüm evrenin kökenini, tarihini ve potansiyel geleceklerini incelerler. Kozmoloji, sicim teorisi, karanlık madde, enerji ve paralel evrenler dahil olmak üzere geliştirilmekte olan birkaç önemli teorinin aktif bir çalışma alanıdır.

Gözlemsel gök bilimciler gök cisimlerini doğrudan gözlemler ve verileri analiz ederler. Teorik astronomlar ise yeni teoriler oluşturmak veya yeni nesneler keşfetmek için başkaları tarafından toplanan verileri analiz ederler. İki disiplin birbiriyle sıkı sıkıya çalışmak zorundadır.

Carl Sagan
Ünlü astronom Carl Sagan

Astronomda olması gereken yetkinlikler ve kişisel özellikler

 • İyi bir astronom fizik, matematik, kimya ve programlama gibi branşları iyi derecede bilmelidir.
 • Astronomi alanındaki bir kariyer derin araştırmalara dayandığından, çoğu astronom, astronomide, fizikte veya benzeri bir alanda doktora derecesine (doktora) sahiptir.
 • Doktora çalışmaları için süre ülkeye göre değişebilir, ancak bu eğitim seviyesinin tamamlanması 4-5 yıl sürer.
 • İletişim her meslekte olduğu gibi astronomide de oldukça önemlidir. Bir astronomun kariyerinin belli bölümlerinde çalışmalarının sonuçlarını iletmek ve diğer meslektaşları ile fikir alışverişinde bulunmak zorunda kalacaktır. Bir gök bilimcinin topluluğu uluslararası olduğundan, uluslararası işbirliklerine katılmak için İngilizce dilini iyi bilmesi gerekir.
 • Bir astronom için psikoloji bilimi ve sosyal beceriler de yetenek listesinde bulunmalıdır. İnsanlarla nasıl etkileşime gireceğini ve karmaşık konuların basitçe nasıl öğretileceğini bilmek, bir astronom için oldukça önemli bir kişisel beceridir.
 • Topluluk önünde konuşma becerileri de bir astronoma büyük bir avantaj sağlayacaktır. Böylelikle araştırmaları ve daha fazla insanın ilgisini çekecek ve bilime olan ilgiyi artıracaktır.
 • Tüm dünyada gözlem yapılabilecek çok sayıda astronomik gözlemevi vardır. Rasathaneler, genellikle büyük şehirlerin dışında, ışık kirliliğinden çok uzakta bulunur. Bazen egzotik bir yere ve bir dağın tepesine veya çöl gibi gözlemevlerinin bulunduğu uzak yerlere seyahat edilmesi gerekebilir. İyi bir astronom seyahate açık olmalıdır.
 • Gök bilimciler genellikle uzun ve çoğunlukla da gece gözlemleri yaparlar. Ancak, elde ettikleri verilerin niteliğinin veya miktarı yeterli olmayabilir. Her şeye yeniden başlanması gerekebilir. O yüzden astronomi sıkı motivasyon gerektiren bir bilim dalıdır.

Bir astronom için hazırlanmış iş ilanı muhtemelen şuna benzeyecektir:

 • Alan araştırması ve kuruluşların bilgi ve test hipotezlerini genişletmek için gözlemsel araştırmalar tasarlar ve uygular. Verileri analiz eder ve bilgisayar tabanlı modeller geliştirir.
 • Gözlem ve analiz için enstrümantasyon ve yazılım geliştirir ve kullanır.
 • Mühendisler, teknisyenler ve diğer bilim adamlarından oluşan araştırma ortakları ve ekiplerle koordineli olarak çalışır.
 • Bilim insanları dışındaki mühendislik çözümlerini bilgilendirmek için kapsamlı rehberlik sağlar.
 • Donanım ve yazılım geliştirme, entegrasyon, uygulama ve analizin tüm aşamalarını geliştirir, bakımını yapar ve sorunlarını giderir.
 • Yaratıcılık ve hesaplamalı analizler kullanarak modelleme ve tahmin yapar.
 • Görevler için standartlar ve yönergeler geliştirir.
 • Saha uygulaması için yeni teknolojileri değerlendirir.
 • Veri toplama sistemlerinin testini planlar, koordine eder, yönlendirir ve değerlendirir.

Biraz daha tecrübeli bir takım lideri için şu özellikler de aranabilir:

 • Diğer ekip üyelerine rol ve görevler atar. Takımın ilerlemesini ve ölçütlerini izler.
 • Projelerin gözden geçirilmesi ve kaynakların finanse edilmesi; araştırma hibeleri için uygulamalar oluşturur
 • Teleskop ve ekipmanı geliştirir ve üretim süreçlerini bilgilendirir.
 • Uydu sistemleri riskini değerlendirir ve azaltır.
 • Takım performansı, zaman çizelgeleri, harcamalar ve takım uyumu hakkında iletişim kurar.
 • Alanla ilgili faaliyetlerde liderlik rolü oluşturur.

Astronom ve astronot arasındaki fark nedir?

Astronomlar, gök cisimleri, gezegenler vb. konular üzerinde araştırmalar yapan uzay bilimcileridir. Çalışmalar fizik ve matematik ilkelerini uygulayarak gerçekleştirilir. Uzayda belli görevleri gerçekleştirmek, pilotluk yapmak ve seyahat etmek için eğitilmiş olan kişilere “astronot” denir. Astronotlar belirli uzay görevlerini yerine getirmekten sorumlu olan profesyonel uzay yolcularıdır.

Her iki iş de çalışma alanında yüksek eğitim nitelikleri ve uzmanlığı gerektirir.

İlginizi çekebilir:

Astronomi nedir

Carl Sagan kimdir

Edwin Hubble kimdir

Uzay nedir

Astronot kime denir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

18 − twelve =