Edwin Hubble’ın hayatı ve bilim tarihindeki yeri

Astronom Edwin Hubble, astrofizik alanında devrim yaratan çalışmaların sahibidir. Araştırmaları, evrenin genişlediğini kanıtlamaya yardımcı olmuş ve galaksiler için bir sınıflandırma sistemi yaratmıştır. 

Edwin Hubble’ın hayatı

Edwin Hubble, 20 Kasım 1889’da doğdu. Chicago Üniversitesi’nden mezun oldu ve Kaliforniya’daki Mount Wilson Gözlemevi’nde astrofizik alanında araştırmalar yapmadan önce 1.Dünya Savaşı’nda görev aldı. Hubble’ın devrimci çalışması, evrenin genişlediğini kanıtlamaya yardımcı olan galaksilerin kırmızıya kayması ve mesafesi arasında sabit bir ilişki kurmaya dayanır. Ayrıca galaksiler için yarattığı Hubble dizisi olarak da bilinen bir sınıflandırma sistemi yıllar boyunca bütün gökbilimciler tarafından kullanılmıştır.

Edwin Hubble’ın biyografisinin tamamını okumak ve Edwin Hubble ile ilgili ilginç bilgiler öğrenmek isteyenleri şöyle alalım:

Tam biyografisi

20 Kasım 1889’da Missouri’nin Marshfield kentinde, babası John Powell Hubble ve annesi Virginia Lee (James) Hubble’ın 7 çocuğundan biri olarak doğan Edwin Hubble, bilim kurgu romanlarını genç yaşta okumaya başladı. En sevdiği kitaplardan biri Jules Verne’in Deniz Altındaki 20.000 Fersah’ıydı.

1898’de, 10 yaşındayken Hubble’ın ailesi Chicago, Illinois’e taşındı. Orada, lise hayatına başlayan Hubble sporda, özellikle de atletizmde oldukça başarılı oldu. Illinois eyaletine ait yüksek atlama rekorunu kırdı.

Hubble, 1906’da Chicago Üniversitesi’ne katılmak için burs aldı. Oradayken daha sonraları fizik alanındaki çalışmalarıyla Nobel ödüllü de alacak olan Robert Millikan’ın altında laboratuvar asistanı olarak çalıştı. 1910’da mezun olduktan sonra Hubble Chicago’ dan ayrıldı ve hukuk felsefesi alanında çalışacağı Oxford Üniversitesi’ne kaydoldu. Üç yıl sonra okuldan mezun oldu ve hukuk alanında lisans derecesini aldı. Aynı dönemde, Hubble’ın babası John Hubble vefat etti.

Indiana’da kısa süreli bir eğitimden sonra, Hubble astronomi okumak için Chicago Üniversitesi’ne döndü. Çok geçmeden, Hooker teleskopunun yapımını tamamlamak için California’daki Mount Wilson Gözlemevi tarafından işe alındı. Yeni pozisyona başlamadan önce Hubble, astronomi alanında doktora yaptı ve ABD Ordusu’na kaydolup I. Dünya Savaşı’nda görev yaptı.

Hubble, Mount Wilson ‘da çalışırken, Hooker teleskobu aracılığıyla fotoğraf çekerek ve yıldızların parlaklık derecelerini karşılaştırarak, Dünya’nın bulunduğu Samanyolu’nun dışında başka diğer galaksilerin de var olduğunu kanıtladı. O zaman Samanyolu’nun büyüklüğü hakkında net bir fikir yoktu. Bu yeni araştırmasıyla Hubble, Andromeda Bulutsusu’nun (o sırada sadece spiral olarak düşünülmüş) Samanyolu’ndan yaklaşık 900.000 ışık yılı uzaklıkta olduğunu tahmin edebildi. Daha sonra yapılan araştırmalarda Andromeda Bulutsusu’nun yaklaşık 2.48 milyon ışık yılı uzaklıkta olduğu kanıtlanmış ve ismi Andromeda Galaksisi olarak değiştirilmiştir.

evren görseli

1920’lerin ortalarında, astronom arkadaşı Milton Humason ile birlikte galaksilerin spektral kaymaları, mesafeleri ve özellikle de dünyayla ilişkilerine bakarak yeni araştırmalar yapmaya başladı. Hubble ve Humason araştırmalarını 1929’da yayınladılar. Araştırmalarında galaksilerin ışık emisyonlarındaki kırmızıya kaymalarının galaksilerin birbirlerinden uzaklaştığını gösterdiği savını ortaya attılar. Dahası bu uzaklaşma doğrusal bir hızda gerçekleşiyordu. Bu araştırma bilim çevreleri tarafından olağanüstü bir ilgiyle karşılandı. Çoğu bilim adamı bunun, genişleyen bir evrende yaşadığımız anlamına geldiğini düşünse de; Hubble daha fazla deneysel kanıt olmadan bu yorumu kabul etmekte isteksizdi. (Daha sonra evrenin genişlediği teorisi kanıtlanmıştır)

1936’da Edwin Hubble, ekstragalaktik astronomi alanındaki araştırması üzerine tarihi ve açıklayıcı bir eser olan Bulutsular Ülkesini yayınladı. Hubble, II. Dünya Savaşı sırasında Maryland’deki Aberdeen Proving Grounds’te çalışmaya gittiğinde, 1942’ye kadar Mount Wilson Gözlemevi’nde çalıştı. Savaş sırasında yaptığı hizmet için, 1946’da, Liyakat Madalyası aldı.

Hubble, 28 Eylül 1953’te ölene kadar Kaliforniya’daki Palomar Gözlemevi’nin yanı sıra, Mount Wilson Gözlemevi’nde de araştırma yapmaya devam etti.

Hubble’ın astronomi alanındaki çalışmaları gerçekten devrimciydi. Bizim galaksimiz Samanyolu haricinde diğer galaksilerin var olduğunu gösterdi. Böylece bilim adamları evrenin büyüklüğü kavramı ve diğer gezegenlerin olasılığı hakkında daha iyi bir fikir edindi. Yarattığı galaksilerin sınıflandırma sistemi (Hubble dizisi olarak bilinir), diğer araştırmacılar tarafından neredeyse bir yüzyıldır kullanılmaktadır.

Hubble’ın Humason ile çalışması, evrenin genişlediği teorisini destekledi. O zamandan beri, genişleyen evren teorisi, dünya çapındaki bilim insanları tarafından büyük ölçüde kabul görmüştür. Hubble ve Humason’un çalışmaları, galaksilerin merkezi bir başlangıç ​​noktasından gelmesi gerektiğini kanıtladı ve bazı bilim adamları tarafından Büyük Patlama Teorisini desteklemek için kullanıldı. Büyük Patlama Teorisi 1927’de ilk kez Georges Lemaître tarafından önerilen, evrenin orijini hakkındaki en popüler teorilerden biridir.

Hubble, dünyanın gelmiş geçmiş en ünlü astronomlarından biri olarak kabul edilir. Başarı Madalyası (1946) almasına ek olarak, aynı zamanda Franklin Madalyası (fizikte), Başarı Lejyonu, Bruce Madalyası ve Altın Madalya (Kraliyet Astronomik Topluluğu’ndan) sahibidir. Hubble’ın astrofizik alanındaki çığır açan çalışmalarına bir övgü olarak NASA, Hubble Uzay Teleskobu’nun ismini Edwin Hubble’dan esinlenerek seçmiştir. Sayısız üniversite tesisi, bir planetaryum, bir asteroit ve Missouri’deki bir otoyolun bir kısmı da Hubble’ın adını taşımaktadır.

Edwin Hubble ne icat etti?

Edwin Hubble’ın yaptığı çalışmalar genellikle astronomi alanında olmuştur. Fiziksel olarak bir cihaz icat etmemiştir. Evrendeki gök cisimlerinin hareketlerini daha iyi algılamamıza olanak sağlamıştır. Kendisini bir mucit olarak tanımlamak yerine bir kâşif olarak tanımlamak daha doğrudur. Galaksilerin renk spektrumlarına bakarak galaksilerin birbirinden uzaklaştığını, dolayısıyla evrenin genişlediğini tespit etmiştir. Ayrıca o zamanlarda Samanyolu Galaksisi haricinde başka galaksiler olduğu bilinmiyordu. Edwin Hubble başka galaksilerin olduğunu da ispat etmiştir.

Hubble, her biri izole edilmiş bir ‘ada evreni’ olan çok uzak mesafelerle ayrılmış birçok galaksili bir evreninde yaşadığımızı göstermiştir. Kopernik Dünya’yı güneş sisteminin merkezi olarak kabul eden görüşleri nasıl yerle bir ettiyse, Hubble de galaksimizi evrenin ortasında olduğu görüşünü yıkmıştır.

Edwin Hubble’ın sözleri

  • Astronomi tarihi, uzaklaşan ufukların tarihidir.
  • Bilim, gerçekten ilerici olan insan aktivitesidir. Pozitif bilgi gövdesi nesilden nesile aktarılır.
  • Gözlemler daima teori içerir.
  • Sonunda teleskoplarımızın sınırlarına ulaşıyoruz. Orada, gölgeleri ölçüyor ve çok daha önemli olan yerler için hayalet ölçüm hataları arasında arama yapıyoruz.
  • Bilgelik doğrudan iletilemez ve çağlar boyunca kolayca birikmez.
  • Büyük spiraller… Görünüşe göre yıldız sistemimizin dışında uzanıyorlar…
  • Neden dünyaya geldiğimizi bilmiyoruz, ama nasıl bir dünya olduğunu bulmaya çalışabiliriz. En azından fiziksel yönleriyle

Kaynaklar: Kaynak-1  Kaynak-2

İlginizi çekebilir:

Carl Sagan Kimdir

Yuri Gagarin Kimdir

Neil Armstrong Kimdir?

Stephen Hawking Kimdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 + 4 =