En iyi uzay belgeselleri

Uzay konulu en iyi belgeseller hangileridir? diye soruyorsanız cevabını yazımızda bulabilirsiniz. AstronomiEvi olarak sevdiğimiz belgesellerden oluşan, en iyi uzay belgeselleri listesi oluşturduk. Umarız listemizde verdiğimiz uzay ile ilgili belgesel tavsiyeleri hoşunuza gider!

 

Into the Universe with Stephen Hawking – Stephen Hawking ile Evrene Yolculuk

Stephen Hawking ile Evrene Yolculuk - En iyi uzay belgeselleri
Stephen Hawking ile Evrene Yolculuk – En iyi uzay belgeselleri

Yapım yılı: 2010

Bölümler/Süresi: Aliens (44 dk), Time Travel(43 dk), The Story of Everything   (1 sa 28 dk)

IMBD Puanı: 8,6

Açıklama:

Into the Universe with Stephen Hawking, 2010 yılı İngiltere yapımı belgesel serisidir.

Metin yazarlığını bu neslin en beğenilen bilim adamlarından biri olan ünlü kozmolog Stephen Hawking’in yaptığı 3 bölümlük belgesel serisi olan Stephen Hawking ile Evrene Yolculuk, evrenin varoluşunu en güncel bilgiler ışığında sade ve anlaşılır bir biçimde izleyiciye aktarıyor.

 

How the Universe Works – Evrenin İşleyişi

Evren Nasıl Çalışıyor - En iyi uzay belgeselleri
Evren Nasıl Çalışıyor – En iyi uzay belgeselleri

Yapım yılı: 2010 – Devam ediyor

Bölümler/Süresi: 7 sezon – 63 Bölüm (1 bölüm ortalama 44 dk)

IMBD Puanı: 9,0

Açıklama:

Evrenin İşleyişi 2010’da Discovery Channel’da yayınlanmaya başlayan bir belgesel serisidir. İlk, dördüncü, beşinci ve altıncı sezon Mike Rowe, ikincisi ve üçüncü sezonu Erik Todd Dellums tarafından anlatılmıştır . 11 Temmuz – 29 Ağustos 2012 tarihleri ​​arasında yayınlanan ikinci sezonundan bu yana, belgesel The Science Channel’da yayınlanmaktadır.

Belgesel, Evren nasıl bir araya geldi? Nasıl oluştu? Aslında nasıl çalışıyor? Gibi konuları yanıtlamaya çalışıyor.

 

Through the Wormhole with Morgan Freeman – Morgan Freeman ile Evrenin Sırları

Morgan Freeman ile Evrenin Sırları
Morgan Freeman ile Evrenin Sırları – En iyi uzay belgeselleri

Yapım yılı: 2010 – 2017

Bölümler/Süresi: 8 sezon – 63 Bölüm (1 bölüm ortalama 44 dk)

IMBD Puanı: 8,6

Açıklama:

Through the Wormhole ya da Through the Wormhole with Morgan Freeman, Amerikalı aktör Morgan Freeman tarafından anlatılan ABD yapımı bilim belgeselleri dizisidir. ABD’de 9 Haziran 2010’da Science kanalında yayın hayatına başlamıştır.

Through The Wormhole şimdiye kadar üretilmiş mekan, zaman ve insan yaşamıyla ilgili en iyi ve en ilginç belgesel serilerinden biridir. 2010’dan 2017’ye kadar 8 inanılmaz sezon geçirdi ve her bölüm, Büyük Patlama kavramı ve “Bizi kim yarattı?” sorusundan zaman yolculuğunun mümkün olup olmadığına kadar bir çok soruyu yanıtlamaya çalışıyor.

 

Journey to the Edge of the Universe – Evrenin Ucuna Yolculuk

Evrenin Ucuna Yolculuk - En iyi uzay belgeselleri
Evrenin Ucuna Yolculuk – En iyi uzay belgeselleri

Yapım yılı: 2008

Bölümler/Süresi: 1 bölüm / 1 sa 31 dk

IMBD Puanı: 8,5

Açıklama:

Evrenin Ucuna Yolculuk muhtemelen tüm zamanların en iyi Nat. Geo. uzay konulu Belgeseli. Hubble Teleskobundan derlenmiş görüntüleri ve bilgisayar görüntülemelerini kullanan Nat Geo ekibi, evreni  keşfetmek için evrenin en derin noktalarına gidiyor. Bildiğimiz gezegenlerden, bilmediğimiz gezegenlere ve hatta anlaşılmaz kara deliklerin varlığına kadar her şeyi açıklamaya çalışıyor.

 

Wonders of the Universe – Evrenin Harikaları

Evrenin Harikaları - En iyi uzay belgeselleri
Evrenin Harikaları – En iyi uzay belgeselleri

Yapım yılı: 2011

Bölümler/Süresi:Destiny (1 sa 2 dk), Stardust (1 sa), Falling (1 sa), Messengers (1 sa)

IMBD Puanı: 8,9

Açıklama:

Wonders of the Universe (Evrenin Harikaları) fizikçi Brian Cox’ın sunduğu BBC, Discovery Channel ve Discovery Science tarafından hayata geçirilen bir televizyon yapımıdır. İlk defa 6 Mart 2011 tarihinde BBC Two’da gösterilmiştir. Yapım dört bölümden oluşmakta ve her bir bölüm evrenin harika olarak görülen bir yönü üzerinde durmaktadır. Yine Brian Cox’ın sunduğu 2010 yılında yayınlanan Wonders of the Solar System adlı yapımın devamı niteliğindedir.

 

Wonders of the Solar System – Güneş Sisteminin Harikaları

Güneş Sisteminin Harikaları - En iyi uzay belgeselleri
Güneş Sisteminin Harikaları – En iyi uzay belgeselleri

Yapım yılı: 2010

Bölümler/Süresi: Empire of the Sun (1 sa), Order Out of Chaos (1 sa), The Thin Blue Line (1 sa), Dead or Alive (1 sa), Aliens (1 sa)

IMBD Puanı: 8,8

Açıklama:

Wonders of the Solar System (Güneş Sisteminin Harikaları), fizikçi Brian Cox’ın sunduğu BBC ve Discovery Science, tarafından hayata geçirilen bir televizyon yapımıdır. İlk defa 7 Mart 2010 tarihinde BBC Two’da gösterilmiştir.Seri 5 bölümden oluşmaktadır, her bir bölüm Güneş Sisteminin mucizeleri ile ilgili yön ve özelliklerine odaklanmaktadır. Seri BBC Two’da son yıllarda yayımlanan en başarılı seri kabul edilir.

 

Cosmos: A Spacetime Odyssey – Kosmos: Bir Uzay Serüveni

Kosmos Bir Uzay Serüveni - En iyi uzay belgeselleri
Kosmos Bir Uzay Serüveni – En iyi uzay belgeselleri

Yapım yılı: 2014

Bölümler/Süresi:Toplam 13 bölüm / Her bölüm ortalam 44 dk.

IMBD Puanı: 9,3

Açıklama:

Cosmos: A Spacetime Odyssey(Bir Uzay Serüveni); Carl Sagan, Ann Druyan ve Steven Soter tarafından yazılan, Cosmos: A Personal Voyage’ın devamı niteliğinde bir belgesel serisidir. Bu belgesel bilim adamlarının çalışmalarını sinematik bir şekilde anlatmakta, kozmostan ve evrenden örnekler vererek uzay-zamanı açıklamaktadır. Sunuculuğunu Neil deGrasse Tyson (ilk sunucu Carl Sagan’ın eski öğrencisi, astrofizikçi) üstlenmektedir. İlk dizi gibi 13 bölümden oluşmaktadır.

 

Cosmos

Cosmos - En iyi uzay belgeselleri
Cosmos – En iyi uzay belgeselleri

Yapım yılı: 1980

Bölümler/Süresi: Toplam 13 bölüm / Her bölüm ortalama 1 sa.

IMBD Puanı: 9,3

Açıklama:

Cosmos: A Personal Voyage, Carl Sagan, Ann Druyan ve Steven Soter tarafından yazılan, Carl Sagan tarafından sunulan 13 bölümlük belgesel serisidir.

Belgesel hayatın kökeni ve kainatın yapısını zevkli ve sade bir şekilde izleyicilere anlatmaktadır. Aynı zamanda kitabı da bulunan belgesel serisi, 60’tan fazla ülkede 500 milyona yakın kişiden izlenmiş ve ABD’deki tv yapımları arasında en çok izlenen iki belgeselden biri olmuştur.

 

The Farthest

The Farthest - En iyi uzay belgeselleri
The Farthest – En iyi uzay belgeselleri

Yapım yılı: 2017

Bölümler/Süresi: 1 bölüm / 2 sa

IMBD Puanı: 8,2

Açıklama:

İnsanlık tarihinin en önemli başarılarından biri olan Voyager Uzay Sondaları, yaşadığımız evren hakkında insanoğluna birçok konu hakkında inanılmaz bilgiler verdi. Bu iki küçük uzay sondası 1977’de fırlatıldı ve hala uzayda yoluna devam ediyor. 4 Haziran 2018 itibariyle Voyager 1, Dünyadan en uzak insan yapımı nesnedir, Güneşten 13,2 milyar mil kadar uzaktadır ve saniyede 10 mil hızla seyahat etmektedir. Bu belgesel de Voyager misyonunun hikayesini anlatıyor. Bundan da öte, insanın uzay yolculuğuna olan ilgisi ve evrende bizi neler beklediğinin merakı hakkında güzel ve ilham verici bir belgesel.

 

In The Shadow of the Moon – Ay’ın Gölgesinde

Ay’ın Gölgesinde - En iyi uzay belgeselleri
Ay’ın Gölgesinde – En iyi uzay belgeselleri

Yapım yılı: 2007

Bölümler/Süresi: 1 bölüm / 1 sa 40 dk

IMBD Puanı: 8,1

Açıklama:

Bu listedeki favorilerimizden biri olan Ayın Gölgesinde, 1968-1972 yılları arasında her Apollo misyonunun hayatta kalan her mürettebatını bir araya getiren ve hikayelerini gerçek zamanlı olarak kendi ağızlarından söyleme fırsatı veren çok etkileyici bir belgesel.

Ayrıca belgesel, 2007 Sundance Film Festivalinde seyirci özel ödülü gibi bir çok ödül kazanmıştır.

 

Kaynaklar:

Kaynak-1

Kaynak-2

 

İlginizi çekebilir:

En iyi uzay filmleri

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

five − three =