Galileo Galilei kimdir? Galileo’nun hayatı ve eserleri

Galileo Galilei (15 Şubat 1564 – 8 Ocak 1642), doğanın öncül gözlemlerini yapan bir İtalyan astronom, matematikçi, fizikçi, filozof ve profesördür.

Galileo Galilei’nin hayatı

Galileo, bir teleskop yaparak güneş merkezli bir güneş sistemini destekleyen Kopernik teorisini benimsemiştir. Kilise tarafından iki kez sapkınlıkla suçlanmış ve fikirleri üzerine birkaç kitap yazmıştır.

Galileo’nun evreni anlama konusundaki katkısı sadece keşiflerinde yatmaz. Geliştirdiği yöntemler ve bu keşiflerini kanıtlamak için kullandığı matematik formülleri de bilim dünyasında çığır açmıştır. Gözlem ve matematiğin birleşimi bilimsel devrimde önemli bir rol oynamış ve kendisine “Modern Bilim’in Babası” lakabını kazandırmıştır.

Daha fazla detay isteyen okuyucularımızı şöyle alalım…

Çocukluğu ve eğitimi

Galileo, tanınmış bir müzisyen ve müzik teorisyeni olan Vincenzo Galilei ve Giulia Ammannati’nin doğan altı çocuğun en büyüğüdür. 1574’te ailesi Galileo’nun resmi eğitimine Vallombrosa’daki Camaldolese manastırında başladığı Floransa’ya taşınmıştır.

1583’te tıp okumak üzere Pisa Üniversitesi’ne girmiştir. Yüksek zekası ve yeteneği ile matematik ve fizik olmak üzere birçok konuda çalışmalar yapma şansına sahip olmuştur.

Pisa’da iken, dünyada bilimsel olarak benimsenen ve Roma Katolik Kilisesi tarafından da onaylanan Aristotelesçi görüşe sahipti. Galileo, zamanının diğer aydınları gibi bu görüşü desteklemiş ve bir üniversite profesörü olma yolunda ilerlemiştir. Ancak, 1585’te finansal zorluklar nedeniyle, derecesini kazanamadan üniversiteden ayrılmak zorunda kalmıştır.

Profesörlük yaşamı

Üniversiteyi terk ettikten sonra matematiği incelemeye devam etmiştir. Çalışmalarını bireysel olarak sürdürmüştür. Bu süre zarfında, hareket halindeki nesneler üzerindeki çalışmasına başlamış ve ona ün kazandıran, küçük ağırlıkların tartılmasının hidrostatik prensiplerini tanımlayan Küçük Denge çalışmasını yayınlamıştır. Bu çalışma ona 1589’da Pisa Üniversitesinde bir öğretim görevlisi olmanın kapılarını açmıştır.

Üniversitedeyken, düşen nesnelerle ilgili çeşitli deneylerini yapmıştır ve Aristoteles’in hareket ve düşen nesnelerle ilgili görüşlerinden ayrılan, Du Motu (On Motion) adlı çalışmasını yayınlamıştır. Galileo’nun farklı çalışmaları ve Aristoteles’e olan sert eleştirileri onu meslektaşlarından tamamen izole etmiştir. Sonunda da 1592 yılında, Pisa Üniversitesi ile olan sözleşmesi yenilenmemiştir.

Galileo çok geçmeden geometri, mekanik ve astronomi dallarında eğitim veren Padua Üniversitesi’nde yeni bir pozisyon bulmuştur. Padua’daki 18 yıllık görev süresi boyunca eğlenceli dersler vermiş ve büyük kalabalıkların dikkatini çekmiştir. Bu da şöhretini ve görev duygusunu daha da artırmıştır.

Kilise ile ilişkisi

1604 yılında teleskobunu göklere çevirdikten sonra gözlemlerini hızlandırmıştır. Yeryüzünün ve gezegenlerin güneşin etrafında döndüğünü iddia eden Kopernik teorisini açıkça desteklemeye başlamıştır. Aristoteles’in doktrinine ve Katolik Kilisesi tarafından belirlenen düzene itiraz etmiştir.

1613 yılında, bir öğrencisine Kopernik teorisinin İncil’in pasajlarıyla çeliştiğini açıklayan bir mektup yazmıştır. Kutsal metinlerin dünyevi bir perspektiften yazıldığını ve bilimin farklı, daha doğru bir perspektif sağladığını ima etmiştir.

 
Galileo yargılanması
Galileo yargılanması (Kaynak- Wikipedia)

Mektup kamuoyuna duyrulmuş ve Kilise Engizisyon danışmanları, Kopernik teorisini inanışa ters düşen bir teori olarak telaffuz etmişlerdir. 1616’da Galileo’ya Kopernik teorisini “hiçbir şekilde öğretmemesi ya da savunmaması” emredilmiştir. Galileo, kısmen hayatını kolaylaştıracak olduğundan ve kısmen de sadık bir Katolik olduğu için yedi yıl boyunca emri yerine getirmiştir.

1623’te Galileo’nun arkadaşı olan Kardinal Maffeo Barberini, Papa Urban VIII olarak seçilmiştir. Maffeo, Galileo’nun astronomi konusundaki çalışmalarını sürdürmesine izin vermiş ve hatta Kopernik teorisini savunmaması şartıyla onu yayınlar yayınlamaya teşvik etmiştir. Ancak yine de Galileo, 1632’de Teori’yi savunan “İki Büyük Dünya Sistemi Hakkında Diyalog” eserini yayınlamıştır.

Kilise bu duruma sert tepki gösterdi ve Galileo Roma’ya çağırıldı. Galileo’nun engizisyon işlemleri Eylül 1632’den Temmuz 1633’e kadar sürdü. Bu süre zarfında Galileo’ya saygı gösterilmiş ve asla hapsedilmemiştir.

Ancak işkenceyle tehdit edildikten sonra söylediklerinin doğru olduğunu, sözlerinin arkasında olduğunu, Kopernik teorisini desteklediğini tekrar itiraf etmiştir. Bu sözleri üzerine ev hapsine mahkum edilmiştir. Ev hapsindeyken “İki Yeni Bilim Üzerine Diyaloglar” eserini yazmış ve eserleri farklı dillere çevrilmiştir.

Ancak zamanla Kilise, bilimdeki gerçeği inkâr edememiştir. 1758’de, Kopernik teorisini destekleyen çalışmaların çoğunu yasaklamasına rağmen sonunda 1835 yılında, heliosentizme olan karşıtlığını tamamen bırakmıştır.

20.yüzyılda, birkaç papa Galileo’nun büyük eserini kabul etmiş ve 1992’de Papa II. John Paul, Galileo meselesinin ele alınışından dolayı yaşadığı üzüntüyü dile getirmiştir.

Galileo Galilei neyi icat etmiştir?

Temmuz 1609’da Galileo, Hollandalı gözlük üreticileri tarafından yapılan basit bir teleskop hakkında bilgi edinmiş ve kısa sürede kendi teleskobunu geliştirmiştir. Bu keşfini gemilerin yerini tespit etmek için kullanacak olan Venedikli tüccarlara göstermiş ve bu tüccarların yanında maaşlı olarak çalışmıştır.

Galileo teleskobu
Galileo teleskobu

Galileo’nun teleskoba ve bilime olan tutkusu onu daha ileri gitmeye itmiştir ve 1609 sonbaharında teleskopunu göklere çevirmiştir. Teleskopuyla evreni keşfetmek için Galileo, ilk önce ayı gözlemlemiştir. Venüs’ün de Ay’a benzer uydulara sahip olduğunu ve güneşin etrafında döndüğünü kanıtlamıştır. Bu keşfi Aristotelist öğretinin Dünya’nın evrenin merkezi olduğu iddiasını çürütmüştür.

Ayrıca Jüpiter’in Dünya gezegeni etrafında dönmeyen; sadece Jupiter etrafında dönen, uyduları olduğunu keşfetmiştir. 1613’te güneşin mükemmel olduğunu da reddeden güneş lekeleri gözlemini yayınlamıştır.

Galileo icatları ve keşifleri nelerdir?

Teleskopa ve onun sayısız matematiksel ve bilimsel keşiflerine ek olarak, 1604’te Galileo, küçük cisimleri ölçmek için hidrostatik bir denge kurmuştur.

Aynı yıl hareket eden ve düşen cisimler konusundaki teorilerini geliştirmiş ve evrendeki tüm nesnelerin uyduğu evrensel ivme yasasını geliştirmiştir.

Galileo’nun eserleri ve kitapları nelerdir?

Galileo kariyeri boyunca birçok kitap yayınlamıştır. Bunlardan bazıları:

 • The Sidereal Messenger
 • İki Büyük Dünya Sistemi Hakkında Diyalog
 • İki Yeni Bilim Üzerine Diyaloglar
 • Dante’nin Cehennemi Üzerine Dersler

Gelileo’nun ünlü özlü sözleri

İşte bazı akılda kalıcı Galileo sözleri:

 • Ondan hiçbir şey öğrenemediğim kadar cahil biriyle hiç tanışmadım.
 • Doğanın kanunları, matematik dilinde Tanrı eliyle yazılmıştır.
 • Evreni anlamak için, yazıldığı dili ve matematiğin dilini anlamalısınız.
 • Kimseye hiçbir şey öğretemezsiniz, ancak cevapların zaten içlerinde bulunduğunu fark etmelerini sağlayabilirsiniz.
 • Kendini bilmek, işte bu en büyük bilgeliktir.
 • Eğer gece kadar karanlık bir yerdeyken dünyanın aydınlandığını görebilseydiniz, bu size aydan daha görkemli gelirdi.
 • Duyuların başarısız olduğu yerde, sebep devreye girmeli.
 • Bizi akılla bağışlayan aynı Tanrı’nın, onun kullanımından vazgeçme niyetinde olduğuna inanmak zorunda değilim.
 • İki gerçek birbiriyle çelişemez.

Kaynaklar:  Kaynak-1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

19 − 17 =