Gelecekte uzay çalışmaları konusunda neler yapılabilir?

Bu yazımızda gelecekteki uzay araştırmalarını konu aldık. Bundan sonra bizleri neler bekliyor? Hangi alanlarda çalışmalar yapılabilir? Detayları yazımızda!

Gelecekte uzay çalışmaları konusunda neler yapılabilir?

Uzay araştırmalarının geleceğinde hem teleskop kullanarak arama, hem de insansız robot uzay sondaları ve insanlı uzay uçuşu ile mekânın fiziksel olarak keşfedilmesi konuları yer almaktadır.

Yeryüzünden yapılan teleskoplu incelemeler yeni gezegenlerin, galaksilerin, kara deliklerin, kuyruklu yıldızların keşfedilmesine yol açacaktır. Ayrıca uzayda bulunan Hubble Uzay teleskobuna ek olarak James Webb uzay teleskobu yerleştirilecek ve evrenin derinlikleri daha net olarak izlenebilecektir.

İnsansız uzay görevleri ise sadece robotlar ve sondalar kullanılarak yapılacaktır. Robotlar başka gezegenlerde veya gökcisimlerinde bir insan gibi numune toplayacak, onarım yapacak, fotoğraf çekecek ve bakımlarını yapıp kendi kararlarını kendileri verebilecektir. Ayrıca roket teknolojisinin gelişmesi ile ulaşılması mümkün olmayan yerlere kolayca ulaşabileceklerdir.

Yakın dönem insanlı keşif görevleri, hem ulusal hem de özel kuruluşlar tarafından ilan edilmekte veya planlanmaktadır. Güneş sistemi hakkında yeni bilgiler edinmeye odaklanılmıştır. Uzun vadede, Ay ve Mars’a ait insanlı iniş görevleri için geçici planlar vardır. Bunlar daha sonra da kalıcı ve kendi kendine yeterli yerleşimler için yer açacak bilimsel öneriler oluşturacaktır. Yani insanlar Ay’a ve Mars’a geçici ve kalıcı olarak yerleşebilmenin planlarını yapmaktadırlar.

Ayrıca Dünya’nın bir gün yok olma ihtimaline karşı Dünya’ya benzer fiziksel koşulları olan gezegenlerin arayışı da devam etmektedir.

Daha fazla keşif, özellikle asteroit kuşağında madencilik ve yakıt doldurma tesislerinin kurulmasının önünü açacaktır. Dünya yüzeyinde bulunmayan madenler uzay madenciliği yöntemiyle Dünya’ya taşınabilecektir.

Gelecekteki uzay araştırmaları hangi konulara odaklanacak?

Güneş sistemi ve ötesi

  • “InSight” uzay aracının Mars’a inişi ile birlikte kızıl gezegendeki mevcut robot filosu genişletilecektir.
  • “Mars 2020 gezicisi” Mars yüzeyinde geçmiş mikrobik yaşam belirtisi arayacaktır. Toplanan numuneler yeryüzüne getirilecek ve olası bir insanlı seyahat için astronotları destekleyebilecek kaynaklarını araştıracaktır.
  • James Webb Uzay Teleskopu ise, kızılötesi evrenin tarihinin her aşamasını inceleyerek, önümüzdeki yılların en gözde gözlemevi olacaktır.
  • Parker Güneş Probu ise Güneş yüzeyine en yakın seyahati gerçekleştiren araç olacaktır.
  • NASA’nın ilk asteroit örnek geri dönüş görevi olan OSIRIS-REx, Ağustos 2018’de Dünya’ya yakın asteroit Bennu’ya varacak ve 2023’te numuneler ile geri dönecektir.
  • Nisan 2018’de başlatılan Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS) , yakındaki 200.000 aydınlık yıldızı izleyerek güneş sistemimiz dışındaki gezegenleri arayacaktır.
  • Jüpiter’in uydusu Europa’ya gidecek bir görevin de 2020’lerde başlatılması planlanmaktadır.

İnsanları önce Ay’a sonra da Mars’a göndermek

Güneş sistemimizin bu artan bilimsel bilgisine dayanarak, NASA, daha önce gitmiş olduğumuzdan daha uzak yerlere gidebilmek için en gelişmiş roket ve uzay araçlarını geliştirmektedir. NASA Kennedy Uzay Merkezi’nden gönderilecek Orion uzay aracı Ay’a astronotları taşıyacak ve Ay yüzeyinde sistemler kurarak deneyler yapacak ve Mars gibi diğer zorlu hedeflere ulaşmak için çalışmalar yapacaklardır.

NASA, Exploration Mission-1 olarak bilinen, SLS ve Orion ile yapılan uçuşları ile yeni uzay araştırma sistemlerini test edecektir. Bu uçuşlarda yeni teknolojiler ve teknikler geliştirilecek ve Dünya’dan çok çok uzak olan uzun süreli görevler için problem çözmede yenilikçi yaklaşımlar uygulayacaktır. Böylelikle Mars’a ulaşma görevinden önceki hazırlıklar Ay yüzeyinde tamamlanmış olacaktır.

Uluslararası Uzay İstasyonu

Uluslararası Uzay İstasyonu yeni teknolojileri denemek için bir test alanı görevi görmektedir. İstasyon üzerindeki araştırmalar, NASA’nın bir sonraki insanlı derin uzay görevleri için rehber niteliğindedir.

Yeni nesil bir ABD ticari uzay aracı uzay istasyonuna kargo sağlamaktadır ve yakında aynı araç ile astronotlar da taşınabilecektir.

NASA, istasyonda altı ay veya daha uzun süredir yaşayan astronotları inceleyerek gelecekteki ekiplerin güneş sistemindeki daha uzun mesafe görevlerini nasıl gerçekleştirebileceklerini öğrenmektedir.  Uzay istasyonu ayrıca uzay aracının yakıt ikmali, ileri yaşam destek sistemleri ve insan / robotik arayüzleri gibi keşif teknolojileri için bir test yatağıdır.

Uzay istasyonundaki astronotların zamanının bir kısmı, Dünya’daki yaşamı iyileştirmek için doğrudan fayda sağlayan ulusal laboratuvar araştırmaları için geçirmektedir. İstasyonda sadece astronotlar değil, bilim insanları da görev almaktadır.

Uçuş

NASA, devrimci uçak şekilleri ve itiş gücü verimliliğini önemli ölçüde artıran, gürültüyü azaltan ve daha sert ortamlarda güvenliği artıran ileri teknolojiler geliştirerek havacılığın dönüşümüne yardımcı olmaktadır.

Şu anda, süpersonik uçuşlara kapı açabilecek verileri sağlayacak düşük güdümlü uçaklar tasarlamak için çalışılmaktadır.

Uzay Teknolojisi

Daha gelişmiş güneş enerjisi elektrik üretimi, derin uzay navigasyonu, yeni yeşil enerjili iticiler ve mekân içi üretim ve montaj gibi teknolojiler geliştirilmeye devam edilmektedir.

Robotik teknolojisi, uzay aracının çoğu zaman insan ile iletişim kuramayacağı zamanlar için kilit bir teknoloji olacaktır. Yapay zeka ile desteklenecek bu robotlar:

Dünyada kodlanan kodları ve mevcut durumlarını değerlendirerek kararları kendi başlarına verebilme kabiliyetine sahip olacaktır.

Dünya

2018’de dünyanın buz tabakasının, deniz seviyesinin ve yeraltı su rezervlerinin nasıl değiştiğine dair uzun vadeli kayıtlara devam etmek için yeni nesil iki görev ( ICESat-2 ve GRACE Follow-On) başlatılmıştır.

Kaynaklar:

Kaynak-1

Kaynak-2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

thirteen − two =