NASA Hakkında Tüm Merak Ettikleriniz

NASA Nedir?

NASA, Amerika Birleşik Devletleri’nin uzay programı ve araştırmalarından çalışmalarını yürüten dünyanın en tanınmış kurumlarından birisidir.

NASA’nın açılımı, National Aeronautics and Space Administration = Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’dir.

Tarihçesi

1958’de Amerikalılar, Sputnik uydusunu önceki yıl yörüngeye fırlatan Sovyetler Birliği’nin, o zamanlar uzay dünyasında ABD’ye üstünlük sağlayacağı konusunda endişeliydi. ABD senatörü ve gelecekteki Başkan Lyndon Johnson’ın “Uzayın kontrolü dünyanın kontrolü anlamına gelir” şeklinde bu endişesini deklare etti.

ABD Ordusu ve Hava Kuvvetleri, bu görevi üstlenmeye ve uzay çalışmalarını farklı bir noktaya taşımaya oldukça istekliydi. Fakat sonunda Başkan Dwight D. Eisenhower tamamen yeni bir sivil ajans kurmaya karar verdi. Bu sivil ajans insanı uzaya taşıyabilecek uzay araçları geliştirmekten, Dünya’nın kendi atmosferini yukarıdan incelemeye kadar her şeyde öncülük edecekti. Plan buydu.

Görsel Kaynak: NASA

O yılın baharında, Cumhurbaşkanı Eisenhower yeni bir organizasyon olan Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı’nı kurmak için kongreye taslak yasa taslağını gönderdi. Ancak Eilene Galloway adında bir Kongre yardımcısının önerisiyle, tasarıdaki isim Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) olarak değiştirildi. Kongre yasaları kabul ettikten sonra Eisenhower tarafından yasaya imza atıldı. 1 Ekim 1958’de NASA işletime açıldı.

O günden bu yana geçen bunca yılda, NASA, ABD hükümetinin en beğenilen ve en ünlü bölümlerinden biri haline geldi. NASA, cesur, becerikli ve çok iyi eğitilmiş astronotların yanı sıra, kozmosu keşfedebilecek uzay aracı yaratan seçkin bilim insanlarının ve mühendislerin çalıştığı bir yer oldu.

NASA’da çalışanlar NASA’nın misyonunu gerçekleştirmek, insanların yeni teknolojiler geliştirmelerini, inşa etmelerini, uzay aracı bileşenlerini monte etmelerini, test etmelerini, astronotları ve pilotları eğitmelerini ve görev destek hizmetleri sunmak gibi görevlere sahiptirler.  NASA ayrıca, ABD genelinde binlerce bilim insanının araştırmasına fon sağlar.

Tüm bunları yapabilmek ve bu hizmetleri verebilmek oldukça maliyetlidir. NASA’nın 2018 mali yılındaki bütçesi, bir önceki yıla göre 1.1 milyar dolar artarak 20.7 milyar dolar olmuştur. Kuruluşun, ABD’de 17 NASA merkezi, 17.400 çalışanı ve ayrıca çalışmalarında onları destekleyen 60.000 yüklenicisi vardır.

NASA, Savunma Bakanlığı gibi bir kuruluş olmasa da, yöneticisi ABD Başkanı tarafından aday gösterilir ve senato tarafından onaylanması gerekir.

NASA nerededir?

NASA’nın iç yapısı yıllar içinde gelişmiştir. 2018’den itibaren, Washington DC’deki NASA merkezinde bulunan ve çeşitli görevleri üstlenen birimler halinde yönetilmektedir:

(Kurumlar orijinal İngilizce isimleriyle verilmiştir)

The Science Mission Directorate (SMD) : Güneş sisteminin, Dünya’nın kendisinin ve uzay zaman bilimsel bilgisinin artmasına odaklanır. Robotik orbital gözlemevlerinden yer temelli aletlere kadar çeşitli aletler kullanır.

The Human Exploration and Operations Mission Directorate (HEOMD): İnsanların uzayda yaşamasını ve çalışmasını sağlamak için teknolojiyi araştırır ve geliştirir. Ayrıca uzay iletişimi ve navigasyon hizmetlerini yönetir.

The Space Technology Mission Directorate (STMD): Uzay araştırmaları ve diğer uzay görevleri için gerekli olan teknolojiyi geliştirir.

The Mission Support Directorate (MSD): Uzay görevleri için kurumsal süreçleri geliştirir, onları daha güvenli ve verimli hale getirir.

The Aeronautics Research Mission Directorate (ARMD): Uçuş araçlarının ve operasyonlarının verimliliğini ve güvenliğini artırarak karasal havacılığın dönüştürülmesi ve uçuşun çevresel etkilerini azaltma çalışmaları yapar.

The Administrator’s Staff Offices: NASA’nın en üst liderlik katmanıdır. Uzay görevlerindeki emniyetten iş gücünün yönetimine ve ortak uzay çalışmalarında diğer ülkelerle koordinasyonu sağlamaya kadar her şeyi denetler.

The Office of Inspector General (OIG): Ajansı gözeten ve dolar harcamalarını denetleyen resmi gözlemcidir.

Nasa Araştırma Merkezleri Nerededir?

 

Kennedy Uzay Merkezi (KSC) 

Cape Canaveral, Florida’dadır. NASA’nın en ünlü tesisidir. Uzaya ve Ay’a ilk astronot gönderen birimdir. Bugün, uydu ve uzay teleskoplarını yörüngeye yerleştirmek için SpaceX ve Boeing gibi özel sektör uzay şirketi ile çalışan NASA’nın Başlatma Hizmetleri Programının evi olarak hizmet vermektedir. Aynı zamanda mikro yerçekimi ortamlarında bitki yetiştiriciliği konusundaki araştırmalara öncülük eder.

Johnson Uzay Merkezi (JSC)

 Houston’dadır. ABD insanlı uzay uçuşlarının görev kontrol merkezi olarak ünlenmiştir. (“Houston, bir sorunumuz var” film repliğini hatırlayın) Bugün, Uluslararası Uzay İstasyonu’nunu yönetmeye devam etmekte ve NASA astronotlarının sağlığını ve güvenliğini korumayı amaçlayan ISS İnsan Araştırmaları Programı’nı yürütmektedir. JSC ayrıca yörüngesel enkaz hakkında bilgi toplar ve uzay aracı riskini analiz eder.

Goddard Uzay Uçuş Merkezi (GSFC)

Prince Georges County, Maryland’dedir. Uzay aracını, enstrümanları, hava ve kara görevlerini kavramsallaştırmak, tasarlamak, test etmek, inşa etmek, entegre etmek ve işletmek için diğer merkezler ve üniversite araştırmacılarıyla birlikte çalışır. Goddard’ın bilim adamları, her bir görevin bilim gereksinimlerini ortaya çıkarmaya yardımcı olur ve Dünya’yı, güneş sistemini ve evreni anlamamıza yardımcı olmak için verileri işler ve analiz eder.

Armstrong Uçuş Araştırma Merkezi (AFRC)

 Edwards, California’dadır. Dünya’nın fiziksel süreçlerini gözlemlemek için özel uçaklar sağlar, gözlem için yeni teknolojileri test eder ve uyduları kalibre eder ve doğrular. Bu çalışmanın bir parçası olarak, dünyanın en büyük hava gözlemevi olan NASA’nın Kızılötesi Astronomi Stratosferik Gözlemevi’ni (SOFIA) barındırır.

Ames Araştırma Merkezi (ARC)

Moffett Field, California’dadır. Havacılık, astrobiyoloji, astrofizik ve gezegensel, biyolojik ve yeryüzü bilimlerinde araştırmalar yürütmektedir ve Mars İklim Modelleme Merkezine ev sahipliği yapmaktadır. Aynı zamanda Kepler uzay teleskopunu da çalıştırır.

Glenn Araştırma Merkezi (GRC)

Cleveland, Ohio’dadır. Bilimsel görevler için elektrik tahrik sistemleri geliştirir ve Venüs’ün yüzeyi gibi zorlu ortamlarda kullanım için elektronikler geliştirir ve test eder.

Jet Sevk Labaratuarı (JPL)

Pasadena, California’dadır. Robotik uzay görevlerini geliştirir ve işletir. Derin Uzay Ağı (DSN) ile NASA problarından bilim insanlarına ve dünyadaki halka geri veri iletimi ile ilgilidir.

Langley Araştırma Merkezi (LaRC)

Hampton, Virginia’dadır. Daha kaliteli atmosferik veriler için uzaktan algılama teknolojileri geliştirmeye çalışır. Hava kalitesi, radyasyon, iklim ve atmosferin kompozisyonunu inceler.

Marshall Uzay Uçuş Merkezi (MSFC)

Huntsville, Alabama’dadır. Dünya, güneş sistemi ve evrenin geri kalanını incelemek için uzaysal noktadan toplanan verileri kullanan yazılım uygulamaları, Imagine X-ray Polarimetre Explorer gibi araçlar ve bilimsel görevlerin geliştirilmesinde uzmanlaşmıştır. Merkezin uzmanlık alanlarından biri, Dünya’yı gözlemleyen, alan tabanlı araçlardan gelen verileri kullanan uygulamalar geliştirmektir.

Stennis Uzay Merkezi (SSC)

Hancock County, Mississippi’dedir. Uzay fırlatma sistemi için RS-25 motoru, ana kademesi ve keşif üst kademesi, NASA’nın gelecekteki insan misyonları için ay ve Mars’ta kullanacağı ağır fırlatma aracı gibi tahrik elemanları geliştirmek için çalışır.

NASA araştırma merkezleri konumları
NASA araştırma merkezlerinin konumları

NASA’nın uzaya gönderdiği araştırma araçları

-Explorer 1: Uzay keşfi için

-Ranger, Lunar Orbiter, Pioneer ve Surveyor: Ay görevi için

-Clementine ve Lunar Prospector: Ay görevi için

-Mariner: Merkür, Venüs ve Mars araştırmaları için

-Pioneer: Ay araştırmaları için

-Pioneer 10: Jupiter araştırmaları için

-Pioneer Venus: Venüs araştırmaları için

-Voyager: Jupiter, Satürn, Uranüs ve Neptün araştırmaları için

-Magellan: Venüs araştırması için

-Viking: Mars araştırması için

-Galileo: Jupiter araştırması için

-Hubble Uzay Teleskobu: Uzayın derinliklerini gözlemleyebilmek için

-Cassini: Satürn ve Titan araştırmaları için

-NEAR: Astreoid araştırmaları için

-Deep Space 1: Astreoid araştırmaları için

-Stardust: Kuyruklu yıldız araştırmaları için

-Pathfinder, Spirit, Opportunity: Mars araştırmaları için

-Messenger: Merkür araştırması için

-Dawn: Mars ve Jupiter arasındaki astroid kuşağı araştırması için

-WISE/NEOWISE: Uzayı fotoğraflamak için

-Juno: Jupiter araştırması için

-Curiosity ve Opportunity: Mars araştırması için

-New Horizons: Pluto araştırması için

-InSight: Mars araştırması için

Görsel Kaynak ( NASA-İlüstrasyon)
Görsel Kaynak ( NASA-İlüstrasyon)

NASA’ya İş Başvurusu Yapmak

NASA’nın her türlü çalışana ihtiyacı vardır. Bilim adamları, mühendisler, muhasebeciler, yazarlar ve bakım işçileri. NASA’ya bir iş başvurusu yapmak istiyorsanız, buradan özgeçmişinizi gönderebilir, iş arayabilir ve NASA Genel Merkezinde veya NASA Merkezlerinden herhangi birinde iş ilanlarını inceleyebilirsiniz. NASA ayrıca yazlık işe alma, staj ve işbirliği programlarına da sahiptir.

Kaynaklar: Kaynak-1  

İlginizi çekebilir:

Uzay sondası nedir

Uluslararası Uzay İstasyonu(ISS) nedir

Hubble Uzay Teleskobu nedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 + 15 =