Ay’a ilk ayak basan Neil Armstrong’un hayatı

Askeri pilot ve eğitimci olan astronot Neil Armstrong, 20 Temmuz 1969’da Ay’da yürüyen ilk kişi olarak tarih yazmıştır. Astronomi ve Dünya tarihinde önemli bir yeri bulunmaktadır.

Neil Armstrong’un hayatı

Neil Armstrong, 5 Ağustos 1930’da Ohio’daki Wapakoneta’da doğdu. Kore Savaşı’nda görev yaptıktan sonra üniversiteyi bitirdi ve sonra da NASA organizasyonuna katıldı. 1962’de astronot programına katıldı ve 1966’da ilk görevi olan Gemini VIII’in komutanlığı yaptı. İlk insanlı ay görevi olan Apollo 11’in uzay aracı komutanıydı ve ayda yürüyen ilk kişi oldu. 2012 yılında Ohio, Cincinnati’de öldü.

Bu kısa tanımı yeterli göremeyen daha fazla detay isteyenleri şöyle alalım!

Neil armstrong hayatı

Armstrong, 5 Ağustos 1930’da ABD’nin Ohio eyaletindeki Wapakoneta’da doğdu. Mavi Lise’de öğrenim görürken uçuş dersleri almaya başladı. 16 yaşındayken ilk uçuş sertifikasını aldı. 17 yaşında, Purdue Üniversitesi’nde havacılık mühendisliği okudu ve MIT’de çalışma şansını reddetti. ABD Donanması bursuyla Purdue Üniversitesi’nde havacılık mühendisliği çalışmalarına başladı ve ilk iki yılından sonra, 1949’da, bursunun bir parçası olarak Deniz Kuvvetleri’nde pilotluk eğitimi aldı. İki yıl sonra Kore Savaşı’nda görev yaptı. Bu savaş sırasında 78 savaş görevi yaptı. Ordudan 1952’de ayrıldı ve üniversiteye döndü.

Birkaç yıl sonra Armstrong, daha sonra ismi Ulusal Havacılık ve Uzay İdaresi (NASA) olacak olan, Ulusal Havacılık Danışma Komitesi’ne (NACA) katıldı. Bu devlet kurumu için test pilotu ve mühendis olarak çalışmak da dahil olmak üzere birçok farklı görevde çalıştı. X-15 dahil olmak üzere saatte 4.000 mil yüksek hıza ulaşabilen birçok yüksek hızlı uçağı test etti.

Armstrong özel hayatında 28 Ocak 1956’da Janet Shearon ile evlendi. Çocukları Eric 1957’de, Karen da 1959’da dünyaya geldi. Ne yazık ki Karen, Ocak 1962’de bir beyin tümörü nedeniyle hayatını kaybetti. Ertesi yıl Armstrong’lar, üçüncü çocukları Mark’ı karşıladı. (Daha sonraları 1994 yılında Janet ile ayrılacak ve yine 1994 yılında Carol Held Knight ile evlenecektir)

Aynı yıl, Neil Armstrong astronot programına katıldı. O ve ailesi Houston, Texas’a taşındı ve Armstrong ilk görevi Gemini VIII için komuta pilotu olarak hizmet etti. O ve diğer astronot David Scott, 16 Mart 1966’da dünyanın yörüngesine girdiler. Yörüngedeyken, uzay kapsüllerini Gemini Agena aracıyla hedefe yerleştirebildiler. Bu, uzaya iki aracın başarıyla yerleştirildiği ilk seferdi. Ancak bu manevra sırasında bazı problemler yaşadılar ve görevlerini kısa kesmek zorunda kaldılar. Görevin başlamasından yaklaşık 11 saat sonra Pasifik Okyanusu’na indiler ve daha sonra ABD donanması tarafından kurtarıldılar.

Ay’a inişi

Neil Armstrong aya inişi

Armstrong, 1969’da daha da büyük bir görev ile karşı karşıya kaldı. Michael Collins ve Buzz Aldrin ile birlikte NASA’nın ilk insanlı Ay görevinin bir parçası oldu. Üçlü, 16 Temmuz 1969’da Apollo 11 uzay aracıyla uzaya fırlatıldı. Görevin komutanı olarak görev yapan Armstrong, 20 Temmuz 1969’da Buzz Aldrin’le birlikte, Ay Modülünü ay yüzeyine sürükledi. Collins, Komuta Modülünde kaldı.

Saat 10: 56’da, Armstrong Ay Modülünden çıktı. Ay yüzeyine ilk adımı atmadan önce o meşhur sözünü söyledi. “ Bu benim için küçük fakat insanlık için büyük bir adım”. Yaklaşık iki buçuk saat boyunca Armstrong ve Aldrin Ay yüzeyinden örnekler topladı ve deneyler yaptı. Ayrıca kendi ayak izleri de dahil olmak üzere fotoğraflar çektiler.

24 Temmuz 1969’da Dünya’ya geri dönen Apollo 11, Hawaii’nin batısındaki Pasifik Okyanusu’na indi. Mürettebat ve gemi ABD tarafından kurtarıldı ve üç astronot, üç hafta boyunca karantinaya alındı.

Çok geçmeden, üç Apollo 11 astronotu New York şehrinin sokaklarında, bir geçit töreniyle onurlandırılıp karşılandı. Armstrong, Özgürlük Madalyası ve Kongre Onur Madalyası da dahil olmak üzere çabaları için sayısız ödül aldı.

Ay inişinden sonraki hayatı

Armstrong, 1971 yılına kadar Nasa’da kaldı ve havacılık alanında yardımcı yönetici olarak görev yaptı. NASA’dan ayrıldıktan sonra, Havacılık ve Uzay Mühendisliği profesörü olarak Cincinnati Üniversitesi fakültesine katıldı. Armstrong, sekiz yıl üniversitede kaldı. Alanında aktif olarak çalışmaya devam etti ve 1982’den 1992’ye kadar Bilgi İşlem Teknolojileri başkanı olarak görev yaptı.

Zor zamanlarda yine NASA’nın yardımına koşan Neil Armstrong 1986’da Challenger faciasının nedeninin araştırıldığı Başkanlık Komisyonu’nun başkan yardımcısı olarak görev yaptı.

Armstrong, tarihteki en ünlü astronotlardan biri olmasına rağmen, büyük ölçüde halkın gözünden uzak yaşamıştır. 2005 yılında 60 dakika yayınlanan bir haber programına nadir röportajlarından birini vermiştir. Röportajı yapan Ed Bradley’e Ay’ı biraz da esprili bir dille şöyle tarif etmiştir:  “Ay güneş ışığında parlak bir yüzey. Ufuk size oldukça yakın görünüyor çünkü eğrilik dünyadakilere göre çok daha belirgin. Herkesin görmesi gereken ilginç bir yer. Tavsiye ederim.

Aynı yıl James R.Hansen tarafından kaleme alınan ve ailesi, arkadaşları ve ortakları ile röportajların da bulunduğu “İlk insan: Neil Armstorn’un hayatı” isimli biyografisi yayınlanmıştır.

Armstrong, son yıllarında bile, uzay araştırmalarına bağlı kaldı. Basının karşısına çok da çıkmayan astronot, ABD uzay programında yapılan değişikliklerle ilgili endişelerini dile getirmek için 2010 yılında yeniden ortaya çıktı. Cumhurbaşkanı Barack Obama’nın Ay’a başka bir görev içeren Constellation programını iptal etme kararına karşı kongresinde ifadesini verdi. Obama özel şirketleri uzay yolculuğu işine katılmaya teşvik etmek ve daha insansız uzay görevleriyle ilerlemek için çabalıyordu. Armstrong, bu yeni kararın ABD’nin uzay araştırmalarındaki liderlik pozisyonuna mal olacağını söyledi. Kongre’de yaptığı konuşmasında şöyle demiştir:

“Amerika bu yeni okyanusta yelken açmayı öğrendi ve şu anda saygı duyulan bir konumda. Edindiğimiz liderliğin basitçe kaybolmasına izin verilirse, diğer uluslar kesinlikle bulunduğumuz yere adım atacaklar. Bunun Amerika’nın çıkarlarına uygun olmadığını düşünüyorum”

Ölümü

Armstrong, Ağustos 2012’de kalp bypass ameliyatı geçirdi. Birkaç hafta sonra, 25 Ağustos 2012’de 82 yaşındayken, Ohio’daki Cincinnati’de kardiyovasküler işlemlerden kaynaklanan komplikasyonlardan öldü.

Armstrong’un ölüm haberi hızla dünyaya yayıldı. Başkan Obama, ailesine başsağlığı dileyenler arasındaydı. Los Angeles Times’a göre Obama “Neil, zamanının değil, tüm zamanların en büyük Amerikan kahramanları arasındaydı” dedi. Apollo 11 meslektaşı Buzz Aldrin, “Gerçek bir Amerikan kahramanı ve tanıdığım en iyi pilotun yasına milyonlarca insanın katıldığına inanıyorum. Arkadaşım Neil dünyayı değiştiren küçük bir adım attı. Sonsuza dek insanlık tarihinde bir dönüm noktası anı olarak hatırlanacak ” şeklinde bir açıklama yaptı.

Neil Armstrong’un ayak izi

Neil Armstrong'un ayak izi

Neil Armstrong’un sözleri

  • Bu benim için küçük ama insanlık için büyük bir adım (Ay yürüyüşünü yapmadan önce)
  • Pilot olarak benim için heyecan verici kısım, aya iniş yapmaktı.
  • Hakikatin koruyucu katmanlarından birini kaldırabilenler için keşfedilmemiş harika fikirler ve atılımlar var. İnancın ötesine geçilecek yerler var.
  • Aya gidiyoruz çünkü bu zorlukla yüzleşmek insanın doğasında var.
  • Houston, Tranquility Base burada. Kartal indi.
  • Dürüstçe söyleyebilirim ki bu benim için büyük bir sürpriz. Ay’da olmak gibi bir hayalim asla olmadı.
  • İnsanlar komplo teorilerini sever
  • Jeologların bir sözü vardır: “Kayalar Hatırlar”

Kaynaklar: Kaynak-1  Kaynak-2 

İlginizi çekebilir:

Carl Sagan Kimdir

Yuri Gagarin Kimdir

Edwin Hubble Kimdir?

Stephen Hawking Kimdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one × three =