Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) nedir? Yapısı nasıldır?

Uluslararası Uzay İstasyonu Nedir?

Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) Dünya yörüngesinde bulunan büyük bir uzay aracıdır. Astronot ve kozmonotların yaşadığı bir uzay evi görevi görür. Aynı zamanda uzayda bulunan eşsiz bir bilim laboratuvarıdır. Uzay istasyonunu kurmak ve kullanmak için birçok ülke birlikte çalışmıştır. Uzay istasyonu, direkt olarak uzayda astronotlar tarafından yapılmış ve devreye alınmıştır.

Uzay istasyonu Dünya’nın yaklaşık 400 km kadar üzerindeki bir yörüngede dönmektedir ve saatte 28800 km hızla hareket etmektedir. Bu, her 90 dakikada bir Dünya’nın çevresini dolaştığı manasına gelir. Uzay istasyonu içerisindeki mürettebat 24 dünya saati içerisinde 16 gün doğumu ve gün batımı görürler. Uzay istasyonuna giriş yapan bir mürettebat ortalama olarak yaklaşık 6 ay uzay istasyonu içerisinde yaşar. Astronotlar, düşük yerçekiminin vücudun iskeleti ve dolaşım sistemi üzerindeki zararlı etkilerini önlemek için günde iki saat egzersiz yaparlar. NASA, uzayda yaşamayı öğrenmek ve insanoğlunu buna hazırlamak için uzay istasyonunu kullanmaktadır. Öğrenilen veriler eşiğinde ileride daha fazla insanın uzay seyahati yapması mümkün olabilecektir.

Uluslararası uzay istasyonundan Dünya
Uluslararası uzay istasyonundan Dünya

Uluslararası Uzay İstasyonu’nun ilk parçası Kasım 1998’de uzaya gönderilmiştir. Rus roketi Rus Zarya (zar EE uh) kontrol modülünü devreye almıştır. Yaklaşık iki hafta sonra, uzay mekiği Endeavor yörüngede Zarya ile akuple olmuştur.

İlk ekip 2 Kasım 2000’de istasyona giriş yapmıştır. O zamandan beri uzay istasyonunu çok sayıda astronotu ve bilim insanını misafir etmiştir. Zamanla istasyonun üzerine daha fazla parça da eklenmiştir. 2011 yılında uzay istasyonunun inşaatı tamamlamıştır.

İstasyona ait 38 modülü ve bileşenlerini yörüngeye sokmak için 44 adet uzay uçuşu gerçekleştirilmiştir. Ayrıca istasyonun modüllerini birleştirmek ve bakımlarını yapmak için 1920 adam-saat süren 160 uzay yürüyüşü gerçekleştirilmiştir.

Uzay istasyonu beş yatak odalı bir evin ya da iki Boeing 747 uçağının hacmine sahiptir. Altı kişilik bir mürettebatı ve ekstra ziyaretçileri barındırabilir. Uzay istasyonu neredeyse 450 ton ağırlığındadır. (Dünya yüzeyindeki ağırlık ölçüsüyle) Güneş panelleri kenarından itibaren ölçüldüğünde ve köşeleri de hesaba katıldığında yaklaşık bir futbol sahası kadar alanı kaplar. Amerika Birleşik Devletleri, Rusya, Japonya ve Avrupa’dan bazı ülkelerin laboratuvar modüllerini içerir.

Astronotların bilim araştırmaları yürüttüğü laboratuvarlara ek olarak, uzay istasyonunda birçok başka bölüm daha vardır. Rusya’ya ait ilk modüller, uzay istasyonunun çalışması için gerekli temel sistemleri içermekteydi. Ayrıca mürettebat üyelerine yaşam alanları için gerekli ortamı da sağlamışlardı. “Düğüm” adı verilen modüller, istasyonun parçalarını birbirine bağlar ve istasyonu genişletir.

Uzay istasyonunun kenarlarına doğru güneş panelleri uzanmaktadır. Bu panel dizileri, elektrik gücü sağlamak için güneşten enerji toplar. Paneller, istasyona uzun bir kafes ile bağlanır. Çatı makasının üzerinde uzay istasyonunun ısısını kontrol eden radyatörler vardır.

Uluslararası uzay istasyonu eğitim modülü
Uluslararası uzay istasyonu eğitim modülü

Robotik kollar uzay istasyonunun dışına monte edilir. Robot kolları istasyonu inşa etmek ve onarmak için kullanılır. Ayrıca bu kollar uzay yürüyüşüne çıktıklarında astronotları hareket ettirebilirler. Diğer kollar da bilimsel deneyleri gerçekleştirir.

Astronotlar, dışarıya açılan hava kilitleri üzerinden uzay yürüyüşlerine çıkabilirler. Bağlantı noktaları, diğer uzay gemilerinin uzay istasyonuna bağlanmasına izin verir. Yeni ekipler ve ziyaretçiler bu noktalardan uzay istasyonuna giriş yapar. Ayrıca malzeme tedariği de bu noktalardan yapılır.

Uluslararası Uzay İstasyonunu neden önemlidir?

Uzay istasyonu, insanoğlunun uzaydaki varlığını mümkün kılmıştır. İlk ekip geldiğinden beri insanlar her gün uzayda yaşamaktadırlar. Uzay istasyonunun laboratuvarları, mürettebat üyelerine başka hiçbir yerde yapılamayacak araştırmaları yapma imkânı verir. Bu bilimsel araştırmalar dünyadaki insanlara sayısız fayda sağlar. Uzay araştırmaları günlük yaşamda bile kullanılır. Bilim adamları ayrıca insanların uzun süre mikro yerçekimi içerisinde yaşadıklarında vücutlarında ne gibi tepkiler olduğunu da incelerler. NASA ve ortakları, bir uzay aracının verimli bir şekilde çalışmasını nasıl sağlayacaklarını öğrenmişlerdir. Bu verilerin tümü gelecekteki uzay araştırmaları için önemli olacaktır.

NASA şu anda yaşanabilir başka dünyaları keşfetme planı üzerinde çalışıyor. Uzay istasyonu bunun ilk adımlardan biri. NASA, uzay istasyonunda öğrenilen bilgileri, her zamankinden daha uzağa ulaşmak isteyen görevlerinde bir ön hazırlık olarak kullanmaktadır.

Uluslararası uzay istasyonu uzay yürüyüşü
Uluslararası uzay istasyonu uzay yürüyüşü

Uluslararası Uzay İstasyonu şu anda nerededir?

Aşağıdaki linkten uzay istasyonunun şu anda nerede olduğunu görebilirsiniz. Aynı linkin içerisinde canlı olarak uzay istasyonundan Dünya’nın görüntüsünü de inceleyebilirsiniz. Kozmik dalgalar ve solar radyasyondan dolayı kamera bazı zamanlarda görüntü vermemekte ve bağlantı sorunları yaşamaktadır. Siyah bir görüntü görürseniz ileriki bir zamanda tekrar deneyebilirsiniz.

http://www.esa.int/Our_Activities/Human_and_Robotic_Exploration/International_Space_Station/Where_is_the_International_Space_Station

Uluslararası Uzay İstasyonunun içi nasıldır?

Uzay istasyonunu içinde hayatın nasıl aktığını Expedition 18 uçuş mühendisi Sandra Magnus’ın uzay istasyonunda geçirdiği günleri özetleyen yazısına göz atarak anlayabiliriz:

Bir astronotun bir günü daha uzay görevine başlamadan çok çok öncesinde planlanır. Bu program bize ne zaman uymamız, ne zaman kalkmamız, ne zaman egzersiz yapmamız, ne zaman yemeklerimizi yememiz, ne zaman ve hangi bilgileri yerine getirmemiz gerektiğini saat saat söylüyor. Her ne kadar bu son derece katı bir programmış gibi görünse de programın esnek yönleri de var.

Uyandıktan sonra, her astronotun güne hazırlanmak için uyku sonrası bir dönemi vardır. Bu süre zarfında astronotlar duş alabilir, yiyebilir, egzersiz yapabilir ve çalışmaya hazırlanabilir. Egzersiz önemlidir çünkü yerçekimsiz ortamda kemikler kalsiyum ve kaslar da kütle kaybeder. Bu nedenle, astronotların belirli zamanlarda egzersiz yapması gerekir. Bu egzersiz sabit bisiklet veya koşu bandı olabilir. Daha sonra, mürettebat üyeleriyle ve yer denetleyicileriyle herkesin günlük görevlerini tartıştıkları bir sabah konferansımız vardır. Konferanstan sonra işe koyuluyoruz.

Görevler genelde deneyler veya bakım yapmak gibi faaliyetlerden oluşuyor. Sonrasında öğle yemeği var. Ama öğle yemeği molaları biraz farklı. Uzay istasyonu üzerindeki yiyecekler temel olarak dondurulmuş, kurutulmuş veya ısıya dayanıklı hale getirilmiş ve içecekler de dehidre edilmiştir. Astronotlar yiyecek tepsileri ve kapları toplarlar, yemeklerini bir saklama bölümünden alırlar ve hazırlarlar. Yemekten sonra, kullanılmış eşyaları bir çöp kompaktörüne yerleştirirler, eşyaları ve tepsileri temizleyip istiflerler.

Öğle yemeğinden sonra, planlanan faaliyetler devam eder. İş gününün sonunda, 2 saatlik bir dinlenme süresi öncesi bir akşam konferansı düzenlenir. Bu süre zarfında astronotlar akşam yemeği yerler, bitmemiş işleri tamamlar ve dinlenirler. Bu 2 saatlik süreyi doldurmak için birçok seçenek var. “E-posta, telefon görüşmeleri, haberler, fotoğrafların incelenmesi ve cuma günü veya Cumartesi günü sinema gecesi.”

Uluslararası Uzay İstasyonunun teknik verileri

Uzunluk (basınçlı bölüm): 167 ft (51 m)

Toplam Uzunluk: 192 ft (58.5 m)

Toplam Yükseklik: 100 ft (30,5 m)

Solar Panel Kanat Açıklığı: 239 ft (72.8 m)

Entegre Makas Uzunluğu: 357 ft (109 m)

Kütle (Ağırlık): 919,964 lbs

İşletme Yüksekliği: 220 nmi (407 km) ortalama

Ekvator’a eğilme: 51.6 derece

İçindeki Atmosfer: 14,7 psi (101,36 kilopaskal)

Basınçlı Hacim: 34,700 cu ft (yaşanılabilir hacim 14,400 cu ft)

Kontrol istasyondaki bilgisayar sayısı:  52

Elektrik Üretimi: 84 kw – 120 kw (kullanılabilir güç)

Uluslararası Uzay İstasyonu ülkeleri

Uluslararası uzay istasyonuna katkıda bulunan 16 ülke vardır. Bunlar:

Brezilya, Danimarka, Belçika, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, Hollanda, Norveç, Rusya, İspanya, İsveç, İsviçre, Birleşik Krallık ve ABD’dir.

Uluslararası Uzay İstasyonunun maliyeti ne kadardır?

Uluslararası uzay istasyonu şimdiye kadar yapılmış en pahalı uzay aracı olarak tanımlanmaktadır. 2010 yılında maliyetin 150 milyar dolar olması bekleniyordu. Bu maliyet katlanarak artmaktadır.

Carl sagan sözleri resimli

Kaynaklar: Kaynak-1  Kaynak-2  Kaynak-3  Kaynak-4

Astronot Kime Denir

Kozmonot Nedir

NASA nedir

Hubble Uzay Teleskobu Nedir

Uzay Mekiği Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 × one =