Yapay uydular hakkında en kapsamlı bilgiler

Yapay uydu nedir?

Yapay uydular insanlar tarafından uzaya gönderilen, Dünya, Ay veya başka gezegenlerin yörüngelerine oturtulan araştırma, iletişim ve gözlemleme araçlarıdır. Günümüzde Dünya’nın yörüngesinde dolanan binlerce yapay uydu bulunmaktadır. Yapay uydular genellikle meteorologların havayı tahmin etmesine yardımcı olur. Bazıları ise diğer gezegenlerin, güneşin, kara deliklerin, kara maddenin veya uzak galaksilerin fotoğraflarını çeker. Bu fotoğraflar bilim insanlarının güneş sistemini ve evreni daha iyi anlamalarını sağlar.

Yapay uydular, dünyanın her yerindeki TV, internet, telefon gibi iletişim araçlarının haberleşmesini sağlayan radyo sinyalleri gönderir. 20’den fazla uydudan oluşan bir grup Global Konumlandırma Sistemini (GPS) oluştururlar. Dünya’daki tüm GPS’ler uydulardan aldıkları konum bilgilerini kullanarak çalışırlar. Uydular sayesinde yönümüzü kolaylıkla tayin edebilmekteyiz.

Neden önemlidir?

Uzaydaki uydular kuşbakışı olarak Dünya’ya baktıklarından daha geniş alanları kapsayabilirler. Dolayısıyla yerdeki enstrümanlardan daha hızlı ve daha fazla veri toplayabilirler.

Uydular ayrıca, Dünya yüzeyindeki teleskoplardan daha uzaktaki noktaları görebilirler. Çünkü uzayda yer alırlar teleskopların görüş açısını kapayan gibi bulutlar, tozlar ve moleküllerden etkilenmezler.

Uydulardan önce, TV sinyalleri çok ilerideki noktalara iletilemiyordu. Çünkü TV sinyalleri yapıları gereği yalnızca düz çizgi şeklinde hareket ederler. Dünya’nın küresel yapısı, dağlar, yüksek binalar gibi fiziksel etkiler düz çizgi çizen TV sinyallerinin iletilmesini zorlaştırıyordu. Ayrıca uzak yerlerle yapılan telefon görüşmeleri de sorun oluyordu. Telefon hatları çok fazla kablolama gerektiriyordu ve bu durum da maliyeti yükseltiyordu.

Uyduların icadı ile beraber tüm bu problemler ortadan kalktı. TV sinyalleri ve radyo sinyalleri direkt olarak uzaydaki uyduya gönderilir oldu. Uydular eş zamanlı olarak bu sinyalleri dünya üzerindeki farklı noktalara iletmektedir.

Parçaları nelerdir?

Uydular çok farklı şekil ve boyutlarda üretilebilir. Fakat çoğunda ortak olarak en az iki parça bulunur. Bir anten ve bir güç kaynağı. Anten, Dünya’ya bilgi gönderir ve Dünya’dan bilgi alır. Güç kaynağı ise bir güneş paneli veya batarya olabilir. Güneş panelleri güneş ışığını elektriğe dönüştürerek uyduya güç sağlar.

Uyduların üzerine çok sayıda sensör bulunmaktadır. Bu sensörler Dünya yüzeyinden veya uzayın derinliklerinden bilgi toplamakla görevlidirler.

Yapay uydular Dünya’nın etrafında nasıl döner?

Uyduların roketler aracılığı ile uzaya fırlatılırlar. Bir uydu, uydunun hızı Dünya’nın yerçekimi etkisiyle dengelendiğinde yörüngeye oturur. Bu denge olmasaydı uydu düz bir çizgide yol alıp gözden kaybolur veya tam tersi Dünya’ya geri düşerdi. Uydular, farklı yüksekliklerde, farklı hızlarda ve farklı yollarla yörüngeye sokulmaktadır.

Coğrafi bir uydu, ekvator üzerinden batıdan doğuya doğru ilerler. Dünya ile aynı yönde hareket eder ve aynı hızda döner. Bir coğrafi uydu, Dünya’dan bakıldığında her zaman aynı yerin üzerinde görünür.

Polar yörüngeye uyduları, kuzeyden güneye, kutuptan kutba doğru ilerler. Dünya döndükçe, bu uydular tüm dünyayı, her seferinde bir şerit gibi tarayabilir.

Yapay uydular birbirine çarpabilir mi?

Yapay uydular birbirine çarpabilir. NASA ve diğer kuruluşlar uzaydaki tüm uyduları izlerler. Çarpışmalar nadir de olsa gerçekleşir. Bir uydu yörüngeye oturtulduğunda diğer uydulardan kaçınmak için tasarlanmış bir yörüngede yerleştirilir. Ancak yörüngeler zamanla değişebilir ve uzaya yerleştirilen uydu sayısı arttıkça çarpışma olasılığı da artar.

İnsan yapımı iki uydu ilk kez Şubat 2009’da uzayda çarpıştı. Bu iki uydu Amerika ve Rusya’ya aitti.

Yapay uydu yoğunluğu

Uzaya gönderilen ilk yapay uydu hangisidir?

Sputnik 1, uzaya gönderilen ilk yapay uyduydu. Sputnik Sovyetler Birliği tarafından 1957’de uzaya gönderilmiştir.

NASA, 1958’de Explorer 1 uydusundan başlayarak uzaya onlarca uydu fırlattı. Explorer 1, Amerika’nın ilk insan yapımı uydusu oldu. Uydudaki ana enstrüman, uzayda kozmik ışın denilen yüksek enerjili parçacıkları ölçen bir sensördü.

Dünya’nın ilk uydu resmi 1959’daki NASA Explorer 6’dan geldi. TIROS-1 uydusu da 1960’da Dünya’nın uzaydan ilk TV görüntüsünü aldı. Bu resimler fazla ayrıntılı değildi; ancak uyduların neler yapabileceğini göstermeleri ve insanların Dünya’ya ve uzaya bakış açılarını değiştirmeleri açısından önemliydi.

Explorer 1 (Kaynak NASA )
Explorer 1 (Kaynak NASA )

NASA Günümüzde yapay uyduları nasıl kullanıyor?

NASA uyduları, bilim adamlarının Dünya’yı ve uzayı incelemelerine yardımcı olur.

Dünya’ üzerindeki Dünya’yı izleyen uydular bulutlar, okyanuslar, kara ve buzullar hakkında bilgi verirler. Ayrıca ozon ve karbondioksit gibi atmosferdeki gazları ve Dünya’nın emdiği ve yaydığı enerji miktarını ölçerler. Uydular orman yangınlarını, volkanları ve dumanlarını izlerler.

Uydu Alıcısı
Uydu Alıcısı

Bütün bu bilgiler bilim insanlarının hava ve iklim koşullarını tahmin etmesine yardımcı olur. Bilgi aynı zamanda halk sağlığı yetkililerinin hastalığı ve kıtlığı izlemesine yardımcı olur.  Çiftçilerin hangi bitkileri ekeceklerini bilmelerine ve acil durum çalışanlarının doğal afetlere müdahale etmesine de katkı sağlar.

Uzayı izleyen uyduların bazıları güneşten gelen tehlikeli ışınları ölçer. Bazıları ise asteroitler ve kuyruklu yıldızlar, yıldızların tarihi ve gezegenlerin kökeni araştırır. Bazı uydular ise Dünya üzerinde değil başka gezegenlerin yörüngesinde uçarlar. Bu uydular aracı Mars’taki suya ilişkin kanıtlar arayabilir veya Saturn’ün halkalarının yakın plan resimlerini çekebilir.

Kaynaklar: Kaynak-1  Kaynak-2 

İlginizi çekebilir:

NASA nedir

Hubble Uzay Teleskobu Nedir

Uzay Mekiği Nedir?

Yapay Uydu Nedir?

Uzay Sondası Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

five × 3 =