Uzay çalışmaları hangi amaçlarla yapılmaktadır?

Uzay araştırmaları büyük ekonomik yatırımları, büyük riskleri ve görünüşte imkansız hedefleri içerir. Öyleyse neden yapılıyorlar? Bu yazımızda uzay araştırmaları hangi amaçlarla yapılmaktadır sorusunun cevabını bulacaksınız. İlgiyle okumanızı dileriz.

Uzay çalışmaları neden yapılmaktadır?

Uzay çalışmalarının amaçlarını maddeler halinde şöyle sıralayabiliriz:

Bizi asteroitlerden korur

Asteroit tehdidi bir felaket senaryosu gibi görünebilir, ancak dikkate alınması gerekir. Ciddi ve iyi finanse edilmiş bir uzay programı, gezegenimizi potansiyel olarak tahrip edebilecek büyük asteroitleri izleme kapasitesine sahiptir. Küçük asteroitler atmosfere girdiği anda parçalanır ancak 100 metreden daha büyük çaplı olanlarına dikkat etmeliyiz. Bu nedenle asteroitlerin geçişini tahmin etmemize ve incelememize yarayan araçlar geliştirilmiştir.

Sağlığımızı korur

Bir robotik koldan, rezonans görüntüleme (FMRI) cihazlarına kadar çok sayıda cihaz uzay çalışmaları sayesinde geliştirilmiştir. Yerçekimsiz ortamdaki kemiklerinin ve vücut kütlelerinin %1,5 civarında bir oranını kaybeden astronotların verileri kemik erimesi gibi hastalıklar için ilaçlar geliştirilmesinin önünü açmıştır.  

Günlük hayatla ilgili keşifler getirir

Termal uzay battaniyesinden, şimdi evlerimizde sahip olduğumuz portatif süpürgelere ve GPS’lere kadar birçok günlük hayatta kullandığımız eşya uzay araştırmaları sonucunda ortaya çıkmıştır.

Genç kuşaklara ilham verir

Bilim bir yarıştır ve uzay çalışmaları genç nesillere her zaman ilham vermiştir. Astronot olmayı ya da uzay hakkında çalışmayı kim istemez ki?

Yeni ham maddeler bulmamızı sağlar

Asteroitlerden hammadde çıkarmak her zaman uzay madenciliğinin konularından biri olmuştur. Ancak o kadar uzaklara gitmeyelim derseniz Ay yüzeyi çoğunlukla nükleer füzyon araştırması için kullanılan çok nadir bir izotop olan helyum-3 bakımından zengindir. Ay’da, elektronik alanında ve güneş panellerinin yapımında kullanılan europium ve tantal’ı da bulabilirsiniz. Uzay madenciliği yeni elementler bulmamıza yol açabilir.

İletişimi hızlandırır

Artık uzak bölgelerle iletişim kurmak problem değil. İletişim araçlarını daha efektif kullanıp daha hızlı veri alabilmek için uzay araştırmaları yapılıyor. Yeni uydular gönderiliyor ve hayatımız daha da kolaylaşıyor. Ayrıca hava durumu raporlarını da yüksek doğrulukla alabiliyoruz.

Barışçıl işbirliğine bir örnek teşkil eder

Maliyetlerin ve astronotların güvenliğini garanti eden teknolojik kaynakların paylaşımına kadar birçok olumlu uluslararası işbirliği ortaya çıkar. Elbette, uluslararası politik olaylar çeşitli uzay ajanslarının uzun vadeli planlarını etkileyebilir, ancak şimdiye kadar uzay istasyonlarındaki dostluk ve grup ruhunu baltalamayı başaramamışlardır.

Evrende yalnız mıyız sorusunu yanıtlayabilir

Şimdiye kadar Hubble uzay teleskobu ve uzay araçları ile yaşam olasılığı olan birçok yer tarandı. Henüz bir yaşam belirtisi bulamadık. Belki de gelecekte yapılacak araştırmalar bu sorunun cevabını net olarak verebilecek.

Keşfetme arzumuza cevap verir

Yukarıda belirtildiği gibi bir yeri keşfetmek için gerçekten pratik ve ekonomik nedenler var. Fakat başka sebepler de var. En önemlisi de keşfetme arzusu.  Bu arzu olmasaydı atalarımız hiçbir zaman Afrika’yı terk etmezlerdi. Ya da Amerika ve Avustralya hiç keşfedilmemiş olurdu. Keşfetme duygusu insanoğlunun en bastıramadığı duygularından biridir.

Kendimize yeni bir Dünya bulmamız gerekebilir

Bu gezegene yeterince zarar verildi. Çok yakında, eğer insan ırkının hayatta kalmasını istiyorsak, başka bir gezegene göç etmemiz gerekebilir. 2012 tarihli BM Çevre Raporuna göre, Dünya en fazla 8 ila 16 milyar nüfusa sahip olabilir. 7 milyarı aştığımızı düşünürsek, çok geçmeden kendimizi kuracak yeni dünyalara bakmak zorunda kalabiliriz.

Neil deGrasse Tyson sözleri resimli

Kaynaklar:

Kaynak-1

Kaynak-2

Kaynak-3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 + fifteen =