Uzay ile ilgili en iyi 12 kitap

Bir astronom veya astrofizikçinin gözünden evren büyüleyici bir yerdir. Yıllarca süren çalışmalar onları evreni anlamaya, evren hakkındaki cevaplanmamış soruları cevaplamaya iter. Fakat bizler için ise durum biraz farklı. Bu birikime sahip kişilerin yazdığı iyi bir kitap bize yıllar süren bir çalışma gerektirmeden belirli ölçülerde evreni anlamamızı, sorularımızı cevaplamamızı sağlayabilir. 

Astronomievi.com olarak uzay ile ilgili en beğendiğimiz 12 kitabı derledik.

Kozmos – Carl Sagan

Carl Sagan, 1980 yılında kitapla aynı adı taşıyan “Kozmos” belgesel serisini çekmiştir. 13 Bölümden oluşan bu belgesel serisi müthiş bir ilgi görmüştür. Daha sonrasında belgeseldeki gibi 13 bölümden oluşan, belgeseldeki anlattıklarını daha detaylı bir şekilde açıklayan bu kitabı yazmıştır.Kitap, Dünya’nın en çok satanlar listesine girebilmiş çok az sayıdaki popüler bilim kitaplarından birisidir ve Sagan’ın en ünlü kitabı olarak bilinir.

Zamanın Kısa Tarihi – Stephen Hawking

Belki de günümüze kadar yazılmış en iyi astronomi ve uzay ile ilgili kitaplardan birisi Zamanın Kısa Tarihidir. İlk basımı 1988 yılında olmasına rağmen, günümüzde halen çok büyük ilgi görmektedir ve bu kategoride bir başyapıt olarak görülmektedir. Kırk dile çevrilen kitap, dokuz milyonun üzerinde baskı yaparak dünya çapında büyük bir üne kavuşmuştur. Evren ile ilgili birçok şeyi açıklamaya çalışan Stephen Hawking, okurlara gerçekten şahane bilgiler veriyor.

Soluk Mavi Nokta – Carl Sagan

“Soluk Mavi Nokta”, Carl Sagan’ın Voyager-1 uzay sondası tarafından rekor uzaklıktan çekilen Dünya fotoğrafından esinlenerek 1994’te kaleme aldığı kitaptır. Carl Sagan, keskin bakışını Evren’in muhteşem gizemine atmış ve dahası bunu dünya genelinde milyonlarca okurun rahatlıkla anlayacağı bir açıklıkla dile getirmişti.

Hiç Yoktan Bir Evren – Lawrence M. Krauss

Evren nasıl oluştu sorusunun cevabını merak ediyorsanız cevabını bu kitapta bulabilirsiniz. Kitap, evren ve uzaya yönelik bilgileri okuyucuların kafasını çok karıştırmadan açıklayıcı ve anlaşılır bir biçimde anlatıyor.

Ay’da İlk İnsan – James R. Hansen

Ay’da İlk İnsan, 20 Temmuz 1969 yılında Ay’ın yüzeyinda adım atan ilk insan olan Amerikalı astronot Neil Armstrong’un hayatını anlatıyor ve hakkında bilinmeyenleri aydınlatıyor. Kitap, Armstrong’un hem astronot hem de bir insan olarak ele alıyor.

Evren 101 – Carolyn Collins Petersen

Genelde ders kitaplarında Astronomi ve Uzay bilgileri verilirken okuyucuyu son derece sıkan, uzun ve anlaşılamaz anlatılar kullanılır. Ancak Evren 101 öyle değil. Son derece basit ve yalın bir dille anlatmak istediğini anlatan kitap, okuyucunun eğlenceli vakitler geçirmesini sağlıyor. Birçok sorunun cevabını bu kitapta bulacaksınız.

Büyük Tasarım – Stephen Hawking

Büyük Tasarım, 2010 yılında Stephen Hawking ve Leonard Mlodinow tarafından yazılan popüler bilim kitabıdır. Kitapta ikili evrenin kökenini açıklamaya çalışarak, yaşamın ve evrenin gizemlerine cevaplar aramaya çalışıyor.

Kara Delikler ve Bebek Evrenler – Stephen Hawking

Kara Delikler ve Bebek Evrenler ünlü bilim insanı Stephen Hawking’in Zamanın Kısa Tarihi’nden sonra hazırladığı ikinci popüler yapıtı. Ekim 1993’te Amerika’da yayımlanan kitap, Zamanın Kısa Tarihi kadar büyük bir ilgi gördü.

Kitap, yazarın kara delikler termodinamiği hakkında sunuşlarının bir derlemesi olmasına karşın, yapıtında kuvantum mekaniği, genel görelilik kuramı ve özel görelilik kuramı gibi konular hakkında da açıklamalar bulunur.

Otostopçunun Galaksi Rehberi – Douglas Adams

Otostopçunun Galaksi Rehber, İngiliz yazar Douglas Adams tarafından yazılan mizah ve bilim kurguyu harmanlayan müthiş bir kitap serisi.

Otostopçunun Galaksi Rehberi, absürt olayları, ilginç karakterleri, değişik espri anlayışı ve eleştirel yazımı ile yazıldığı ilk günlerden beri her yaştan okuyucuyu etkilemiş ve de bir çoğunun gözde kitabı konumuna gelmiştir.

Marslı  – Andy Weir

NASA’nın bir mars görevi sırasında çıkan kum fırtınası, mürettebatı olumsuz bir şekilde etkiler ve Mark Wattney’i uzaklara savurur. Mürettebat Mark’ın öldüğünü düşünerek görevi iptal ederek geri dönmeye karar verirler. Ama bilmedikleri bir şey vardır. Mark bu olumsuz durumdan kurtulup yaşamam tutunmaya çalışır. Mark’ın Mars’te yaşadıkları, NASA’nın onu kurtarmak için planladığı programlar… Gerçekten son derece heyecan verici bir kitap. Aynı zamanda 2015 yılında çekilmiş bir filmi de bulunmaktadır.

2001: Bir Uzay Destanı  – Arthur C. Clarke

2001: Bir Uzay Destanı, 1968 yılında Stanley Kubrick tarafından yönetilen bilim kurgu filminden yola çıkarak Arthur C. Clarke tarafından yazılmış kült bir eserdir. Filmin bilim kurgu yazarı Arthur C. Clarke’ın kısa bir öyküsünden esinlenen senaryosu, Kubrick ve Clarke tarafından ortak olarak kaleme alınmıştır. Kitap insanın evrimi, teknoloji, yapay zeka tematik unsurlarını ve bilimsel gerçekliği işler. İkili filmi kaleme alırken, Arthur C. Clarke da aynı zamanda kitabı yazmaya başlar. Fakat Stanley Kubrick’in ricası üzerine kitap, filmden sonra yayımlanır.

Mesaj – Carl Sagan

Kendini uzayın derinliklerinden gelen radyo sinyallerini dinlemeye ve bunları çözmeye adayan Dr. Ellie Arroway, uzun yıllar süren çalışmalarından vazgeçeceği sırada gizemli bir mesaj almaya başlar. Bu mesajı çözmek için elinden gelen herşeyi yapan Arroway, mesaj dışında daha başka birçok şeyle de uğraşmak zorunda kalacaktır. Carl Sagan’ın müthiş hayal gücünün ürünü olan Mesaj, soluksuz okunacak bir kitap.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

12 − four =