Güneş Sistemindeki Gezegenler Hakkında Bilgi

Bu yazımızda Güneş sistemindeki gezegenlerden kısaca bahsedeceğiz. Güneş Sisteminde kaç gezegen var? En büyük gezegen hangisi gibi soruları da yanıtlayacağız.

Güneş Sisteminde Kaç Gezegen Var?“diye soran okuyucularımız için cevabımız: 8. Bundan yıllar öncesine kadar bu rakam 9’du. Fakat daha sonraki süreçte Plüton gezegenlikten çıkarılarak cüce-gezegen olarak adlandırıldı. Fakat bu konudaki tartışmalar günümüzde de halen sürmektedir.

Merkür

Merkür (0,4 AB) Güneş’e en yakın ve en küçük (0,055 Dünya kütlesi) gezegendir. Doğal uydusu yoktur. Merkür’ün önemsenmeyecek kadar az olan atmosferi Güneş rüzgarı nedeniyle yüzeyinden kopan atomlardan oluşur. Görece büyük demir çekirdeği ve ince mantosu henüz tam olarak açıklanamamıştır.

Merkür Gezegeni hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayınız.

Venüs

Venüs (0,7 AB) boyut olarak Dünya’ya yakındır (0,815 Dünya kütlesi) ve Dünya’ya benzer şekilde demir çekirdeğin çevresinde kalın silikat bir mantosu, önemli ölçüde bir atmosferi vardır. Dünya’dan çok daha kurudur ve atmosferi doksan kat daha yoğundur. Venüs’ün doğal uydusu yoktur. Yüzey sıcaklığı 400 °C’nin üzerindedir, muhtemelen atmosferdeki sera gazları miktarının sebep olduğu bu durum Venüs’ü en sıcak gezegen yapar.

Venüs Gezegeni hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayınız.

Dünya

Dünya (1 AB) iç gezegenlerin içinde en büyük ve en yoğun olandır. Jeolojik etkinliği devam ettiği ve üzerinde yaşam olduğu bilinen tek gezegendir. Sıvı su küresi (hidrosfer) Yer benzeri gezegenler arasında eşsizdir ve levha hareketlerinin gözlemlendiği tek gezegendir. Dünya’nın atmosferi diğer gezegenlerin atmosferlerinden tamamen farklıdır, yaşamın olması nedeniyle 21% serbest oksijen içerecek şekilde değişmiştir.

Dünya Gezegeni hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayınız.

Mars

Mars (1,5 AB) Dünya ve Venüs’ten küçüktür (0,107 Dünya kütlesi). Çoğunlukla karbon dioksitten oluşan önemli bir atmosferi vardır. Olympus Mons gibi yanardağlar ve Valles Marineris gibi yarık vadilerle kaplı olan yüzeyi çok yakın zamanlara kadar jeolojik etkinliğin devam ettiğini göstermektedir. Mars’ın Deimos ve Phobos olmak üzere iki çok küçük doğal uydusu vardır.

Mars Gezegeni hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayınız.

Jüpiter

Jüpiter (5,2 AB), diğer gezegenlerin tüm kütlesinin 2,5 katına denk gelen 318 Dünya kütlesiyle en büyük gezegendir. Güneş sisteminin en büyük gezegeni Jüpiter’dir. Asıl olarak hidrojen ve helyumdan oluşmuştur. Jüpiter’in kuvvetli iç ısısı atmosferinde bulut kuşakları ve Büyük Kırmızı Leke gibi yarı kalıcı oluşumlara neden olur. Jüpiter’in bilinen altmış üç doğal uydusu vardır. Güneş Sistemi’nin en büyük doğal uydusu Ganymede Jüpiter yörüngesindedir ve Merkür’den daha büyüktür.

Jüpiter Gezegeni hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayınız.

Satürn

Satürn (9,5 AB), geniş halkaları ile tanınır ve atmosferik içeriği gibi çeşitli noktalarda Jüpiter ile benzerlik gösterir. Satürn’ün kütlesi çok daha azdır (95 Dünya kütlesi). Satürn’ün altmış bilinen ve üç tane doğrulanmamış doğal uydusu vardır. Satürn uydusu Titan, Merkür’den daha büyüktür ve Güneş Sistemi’nde önemli bir atmosfere sahip olan tek uydudur.

Satürn Gezegeni hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayınız.

Uranüs

Uranüs (19,6 AB), dış gezegenlerin en hafifidir (14 Dünya kütlesi). Gezegenler arasında tutulum çemberi ile doksan derecenin üzerinde açı yapan eksenel eğikliğe sahip tek gezegendir, Güneş’in etrafında yan yatmış olarak döner. Uranüs’ün yirmi yedi bilinen doğal uydusu vardır.

Uranüs Gezegeni hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayınız.

Neptün

Neptün (30 AB), Uranüs’ten biraz küçük olmasına rağmen daha ağır (17 Dünya kütlesi) ve yoğundur. Daha fazla iç ısı yaymasına rağmen bu Jüpiter ve Satürn’den daha azdır. Neptün’ün bilinen on üç doğal uydusu vardır.

Neptün Gezegeni hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four × three =